LaTeX - balíček pro zrakově postižené

Soubory ke stažení:


Úvod

Na začátku ak. roku 21/22 jsem mezi čerstvými prváky dostal studentku se zrakovým postižením. Její zrak jí de facto znemožňuje číst texty vysázené podle obvyklých konvencí. Protože si pro své předměty píšu vlastní učební texty, nebyl pro mě problém učinit rozhodnutí, že pro ni svá skripta prostě vysázím větším a bezpatkovým fontem. Bohužel jsem záhy zjistil, že to v LaTeXu není jednoduchý úkol. Práce s fonty a změna jejich velikosti vyžadují znalosti na zcela jiné úrovni (a v jiném směru), než byla ta má. Kromě toho samotný přechod na bezpatkový font větší velikosti by mojí studentce pomohl pouze částečně; pro co nejlepší vzhled nově vysázených skript (a tedy co nejmenší únavu jejích očí při jejich čtení) bylo potřeba udělat celou řadu dalších úprav. Byl to mnohakolový proces, při němž jsme společně ladili řadu detailů a snažili se přiblížit optimu, což se nyní povedlo v míře dostatečné k tomu, abych se rozhodl výsledky nabídnout ostatním.

Tato práce pro mě byla zadostiučiněním sama o sobě, ukazuje se však, že by ji mohli využít i další učitelé slabozrakých studentů, aby co nejsnáze (a nejlépe) vysázeli své učební texty. Protože potřeby (míra a typ postižení) různých těchto studentů jsou přirozeně různé, musel jsem svůj "balíček" adaptovat pro širší spektrum využití. Toho jsem docílil tvorbou několika voleb, s jejichž pomocí může uživatel pohodlně nastavit některé základní parametry sazby. Zejména se jedná o velikost fontu a stránky, jsou ale k dispozici i další volby, které můžete vyzkoušet. Podrobnější popis všech dostupných voleb je přímo v komentáři zdrojového souboru balíčku, tj. velke.cls (ke stažení níže).

V tento okamžik vám nabízím nehotovou verzi, která prošla jen základním laděním (a má jen částečně učesaný zdrojová kód). O ty klíčové funkce se postará, jistě ale bude trvat ještě dlouho, než si zaslouží označní "v1.0". Není žádná dokumentace, vše nezbytné pro okamžité použití se dočtete přímo ve zdrojáku. Omluvte, prosím, tyto i jiné nedostatky, věc vzniká za běhu semestru a v podstatě v mém volném čase.


Prosba

Tvorba tohoto balíčku - i vzhledem k tomu, že nejsem expert na LaTeX (byť něco naprogramovat zvládnu) - mi zabrala dost času. Pokud se rozhodnete tento balíček používat, budu vám vděčný, když v něm nebudete sami provádět větší změny. Rád bych, abyste mě místo toho kontaktovali e-mailem a v něm mi popsali, jakou funkcionalitu byste si přáli, nebo jaký bug jste objevili. Jinými slovy si chci tento projekt udržet pod kontrolou; ostatně by asi nikomu neprospělo, kdyby věc postupem času divergovala do různých verzí.

Upozornění

Při použití tohoto balíčku je potřeba použít XeLaTeX, obyčejný LaTeX vám nebude fungovat. Důvodem je právě změna fontu, XeLaTeX totiž nabízí jednodušší možnosti, jak toho docílit. Kompilátor XeLaTeX je standardní součástí běžných distribucí LaTeXu, takže by nemělo být potřeba cokoliv dalšího stahovat.