Information for students

References to oficial pages


Entry requirements
    and possibilities to learn the missing topics


Basic structure of the subjects


Comments to the degree plans (including the table of key connections of the courses)


Incoming Erasmus students


Poznámky ke studijním plánům

Studijní plány:


Pro studenty, co začali studovat v roce 2022/2023 nebo později

Pro studenty, co začali studovat v roce 2020/2021 nebo 2021/2022

Pro studenty, co začali studovat v roce 2019/2020 nebo dříve


Tabulka klíčových návazností mezi předměty pro studenty, co začali studovat v roce 2022/2023 nebo později


Tabulka klíčových návazností mezi předměty pro studenty, co začali studovat v roce 2020/2021 nebo 2021/2022


Tabulka klíčových návazností mezi předměty pro studenty, co začali studovat v roce 2019/2020 nebo dříve


Komentář: V magisterském progamu (dříve oboru) Matematická analýza nejsou zavedeny prerekvizity. Ze samotné povahy matematiky však plyne, že některé partie navazují na jiné, a tedy pro dobré porozumění některým partiím je potřebné rozumět partiím předcházejícím. Proto při studiu na MFF UK záleží na tom, v jakém pořadí student jednotlivé předměty absolvuje. Z tohoto důvodu je k dispozici výše uvedená tabulka klíčových návazností mezi předměty důležitými pro obor Matematická analýza. Důrazně doporučujeme, aby studenti při tvorbě svých plánů studia respektovali tyto návaznosti, což by neměl být problém, budou-li se řídit doporučeným průběhem studia. (Uvedená tabulka samozřejmě nepostihuje všechny návaznosti, ale jen ty nejdůležitější.)

Zejména upozorňujeme, že navazující magisterské studium oboru Matematická analýza navazuje na bakalářské studium oboru Obecná matematika. A proto, i když jde o formálně oddělená studia, z povahy věci existují obsahové návaznosti. Důrazně doporučujeme, aby si studenti zkontrolovali, že ovládají všechny vstupní znalosti, aby případně potřebné předměty absolvovali v magisterském studiu a aby si tedy upravili průběh studia v souladu s uvedenými návaznostmi. V případě nejasností se mohou obrátit na garanta programu.


Stručná informace o změnách od roku 2020/2021

Od roku 2020/2021 se studuje podle nové akreditace a matematická analýza je nově studijní program, nikoli studijní obor (obory přestávají existovat). Jedním z důsledků této reformy je fakt, že není možné přestoupit z jednoho studijního programu na jiný (zatímco mezi obory to možné bylo). Obsahově se studium mění jen málo - tři předměty byly přeřazeny z kategorie povinných do povinně volitelných a byl o něco navýšen požadovaný počet kreditů za povinně volitelné přednášky. Zároveň byly příslušně zredukovány požadavky ke státní závěrečné zkoušce.
Další změny se chystají od roku 2022/2023, protože mezitím došlo ke změnám v bakalářském studiu, na který program matematická analýza navazuje.


Stručná informace o změnách od roku 2022/2023

Od roku 2022/2023 dochází k několika úpravám studijních plánů z důvodu návaznosti na bakalářské studium. Hlavní změny jsou následující:

  • Dříve povinný předmět Komplexní analýza 2 (NMMA408) je zrušen. Místo něho je zaveden nový povinný předmět Komplexní analýza (NMMA410), který vznikl úpravou dřívějšího bakalářského předmětu Komplexní analýza 1 (NMMA338).
  • Dochází ke změně sylabů povinných předmětů Funkcionální analýza 1 (NMMA401) a Funkcionální analýza 2 (NMMA402), zejména v důsledku změny bakářského předmětu Úvod do funkcionální analýzy (NMMA331).
  • Dochází k úpravě požadavků k ústní části státní závěrečné zkoušky. Místo pěti předmětů budou nyní čtyři předměty (předměty Reálná analýza a Komplexní analýza jsou sloučeny do předmětu Reálná a komplexní analýza), požadavky pro předměty Reálná a komplexní analýz a Funkcionální analýza jsou přizpůsobeny novým sylabům. Požadavky pro předměty Obyčejné diferenciální rovnice a Parciální diferenciální rovnice zústávají stejné, ale jejich podrobnější vysvětlení je upřesněno.