Základní struktura předmětů

Předměty, které by měli absolvovat studenti programu Matematická analýza, lze rozdělit do několika skupin:


Povinné předměty


Absolvování všech povinných předmětů je nutnou podmínkou pro přihlášení ke státní závěrečné zkoušce. Povinné předměty jsou dvou typů:

  • Povinné přednášky: Jde o klíčové přednášky z jednotlivých oblastí matematické analýzy. Jejich obsah se z velké části zkouší u státnic. Seznam těchto přednášek je ve studijních plánech (v průběhu času se může trochu měnit, rozhodující pro daného studenta je stav v době počátku jeho studia).

  • Diplomová práce I,II,III: Jde o tři předměty, za něž uděluje zápočet vedoucí diplomové práce. Udělením zápočtu vedoucí potvrzuje, že student na diplomové práci skutečně pracuje. Zápočet z třetího z těchto předmětů se uděluje ve chvíli, kdy diplomová práce je téměř hotová. Za tyto tři předměty student získá celkem 30 kreditů, což odpovídá normálnímu počtu kreditů za jeden semestr studia.


Povinně volitelné předměty


Povinně volitelné předměty jsou rozděleny do skupin. Z každé skupiny předmětů student musí získat alespoň počet kreditů předepsaný ve studijních plánech. V programu Matematická analýza jsou dvě takové skupiny předmětů:

  • Povinně volitelné přednášky: Jejich seznam je uveden ve studijních plánech. Za tyto předměty musí student získat alespoň 21 kreditů (platí pro studenty, co začali studovat v roce 2020 nebo později). Volba předmětů je na studentovi, případně ji lze konzultovat s vedoucím diplomové práce. Tyto předměty jsou různého druhu a účelu:

    • Přednášky nabízené přímo členy Katedry matematické analýzy, které hlouběji uvádějí do různých partií matematické analýzy, které se na katedře zkoumají. Tyto přednášky se často (ne vždy) pojí do dvojic - první díl v zimním semestru, druhý díl v letním semestru. Vyučovány jsou jednou za dva roky, takže každý student magisterského studia má šanci si je zapsat (buď v prvním nebo ve druhém ročníku).

    • Přednášky původně patřící do jiných studijních programů (v nichž jsou povinné či povinně volitelné), které ukazují aplikace matematické analýzy nebo s matematickou analýzou nějak hlouběji souvisí. Některé se vyučují každý rok, jiné jednou za dva roky.

    • Přednášky absolvované na zahraničních univerzitách během stáží (zejména v rámci programu Erasmus), pokud jsou buď ekvivalentem jedné z přednášek ze seznamu, nebo pokud jde o přednášku související s matematickou analýzou předem schválenou garantem programu. Dle studijních plánů lze za druhý typ přednášek získat až 8 kreditů. (Konkrétní předměty je vhodné předem konzultovat s garantem programu.)

    Obsah povinně volitelných přednášek není zkoušen u státnic. Jejich volba je tedy ovlivněna čistě zájmy studenta či tématem diplomové práce.

  • Povinně volitelné semináře: Ve studijních plánech je specifikován seznam seminářů, z nich studenti musí získat aspoň 12 kreditů. Tyto semináře lze zapisovat opakovaně a za každý z nich lze za každý semestr získat 3 kredity. Tedy například lze si vybrat jeden ze seminářů a zapsat si ho v každém ze 4 semestrů standardní doby studia. Tyto semináře jsou dvou druhů:

    • Studentské referativní semináře: Jejich náplní jsou referáty studentů na zadané téma. Na některých z nich se referuje podle nějaké monografie (pro daný semestr zvolené), na některých podle vybraných odborných článků.

    • Vědecké semináře: Jejich náplní jsou zejména referáty pracovníků, doktorandů a hostů (včetně zahraničních) o nedávných nových výsledcích jejich výzkumu.

    Je dobré, pokud studenti navštěvují oba typy seminářů. Ale výběr je zcela na nich.