Matematika na NF VŠE, LS 2020/21

Testy

Vzhledem k měnící se situaci v tomto semestru je tato stránka platná jen částečně. Informace platné beze změny jsou uvedeny černě, novinky modře, informace dočasně neplatné jsou červeně. Stránku postupně upravuju.

K získání bodů jsou: doma vypracovávané tzv. coronatesty (4 po 5 bodech) + jeden závěrečný test (80 bodů). Coronatesty budou zadány vždy přibližně po 3 týdnech, budou vám distribuovány prostřednictvím cvičících a bude vždy několik dní na jejich vypracování.

Závěrečné testy:

Závěrečný test bude rozdělený na dvě časově oddělené části (ZT1 a ZT2), každá bude trvat 100 minut a bude hodnocena 40 body. Jednotlivé části budou obsahovat následující typy úloh:
ZT1:
a) limita posloupnosti a funkce,
b) výpočet tečny funkce v bodě,
c) vyšetření průběhu funkce, tedy její definiční obor, sudost/lichost, průsečíky s osami, případně jiné význačné hodnoty, limity v krajních bodech D_f, lokální a globální extrémy, intervaly monotonie, asymptoty, oblasti konvexity/konkavity včetně inflexních bodů, graf funkce.
ZT2:
d) určení extrémů funkce dvou proměnných na kompaktní množině s použitím dosazovací metody, metody Jacobiánu, metody Lagr. mult., včetně nakreslení množiny a kandidátů,
e) určení extrémů funkce tří proměnných na kompaktní množině s použitím metody Jacobiánu, metody Lagr. mult.

Stav k 26.4.2021: termíny konané v Praze jsou vypsány (každý týden zkouškového jeden termín, vždy v úterý odpoledne). Zatím nám není známo, zda budou také termíny na Moravě a v Bratislavě. Kapacita termínů závisí na povoleném počtu osob v posluchárně, který je v tuto chvíli 10, a na každý pražský termín máme rezervováno obvykle 4-5 poslucháren, toto se ovšem může ještě měnit. Pokaždé se přihlásíte na termín jakoby do jedné místnosti, a my vás rozdělíme a napíšeme vám mailem (večer před zkouškou), do které místnosti máte přijít (vždy je to na budově Žižkov).

Každý den, kdy bude vypsána zkouška, to bude tak, že např. od 13h bude (v několika místnostech) ZT1 a pak od 15h ZT2 (přesné časy v konkrétní dny se mohou lišit), takže kdo budete chtít absolvovat vše během jednoho dne, můžete, anebo můžete přijít na každou část v jiné dny - ale musíte se na každou část vždy samostatně přihlásit. Můžete je absolvovat v libovolném pořadí, tj. klidně i jeden týden ZT2 a další týden pak ZT1. V INSISu uvidíte tyto půltermíny jako "Průběžný test 1" a "Průběžný test 2", protože INSIS neumožňuje studentům přihlásit se na dva závěrečné termíny, ale na dva průběžné ano.

Opravné testy:

Získá-li student v součtu (coronatesty + závěrečné testy) 50-59 bodů, má známku 4+ a nárok na opravný test. V letošním semestru budou pro opravné testy následující pravidla.

Student píšící opravné testy z nich musí získat alespoň 48 bodů (=60% z 80), aby získal známku 3, jinak má známku 4. Těchto 48 bodů lze získat následovně:
- máte-li v součtu 50-59 bodů, ale ze ZT1 ani ze ZT2 nemáte 30 bodů, píšete opět ZT1 i ZT2, jejich výsledky se sčítají;
- máte-li v součtu 50-59 bodů, ze ZT1 máte alespoň 30 bodů, pak píšete už jen ZT2 a celkový výsledek je součet (výsledek původního ZT1) + (výsledek opravného ZT2);
- máte-li v součtu 50-59 bodů, ze ZT2 máte alespoň 30 bodů, pak píšete už jen ZT1 a celkový výsledek je součet (výsledek původního ZT2) + (výsledek opravného ZT1).

Z výše uvedeného plyne, že do opravných bodů se nezapočítávají coronatesty, ale jen záverečný test (z nějž buď musíte napsat obě části nebo jen jednu, dle výše uvedených podmínek). (Do zkušební zprávy v INSISu se pak ovšem zapisuje podíl bodů ze 100 - jinak to totiž systém neumožňuje - navíc přepočtený na škálu od 0 do 74.)

Pokud jste některou část (ZT1 či ZT2) vůbec nepsali, nemá smysl o opravném termínu mluvit. Jinými slovy, výše uvedená pravidla se týkají jen případů, kdy jste psali obě části ZT.

Na opravný test (resp. půltest) můžete přijít kdykoli, tedy i když je termín vypsán jako řádný (termíny do 15.6.).

Podmínky absolvování testů (průběžných i závěrečných):

Není povoleno používat literaturu ani vlastní poznámky, místo toho je povolen jeden "oficiální tahák" - tím se myslí jeden list formátu A4, který si můžete (oboustranně) popsat jakýmikoli poznámkami, které uznáte za vhodné. Musí jít o jediný (stejný) list na jakoukoli část zkoušky. Myslím si, že samotná výroba taháku je dobrou přípravou na zkoušku - sami si musíte promyslet, co je důležité, kvalitně a stručně si to zpracovat a vytvořit. Jiná psaná ani tištěná pomůcka povolena není. Chápu, že ve stresu u písemky si nemusíte vzpomenout na správný vzoreček a právě tahák slouží k tomu, abyste šli ke zkoušce klidně a beze strachu z drobného výpadku paměti, i když samozřejmě sebelepší tahák vás nezachrání, pokud nejste připraveni.

Kurz matematiky je více zaměřen na samostatné myšlení, k němuž patří i pamětné počítání. Kalkulačky se ukázaly být kontraproduktivní, jelikož studenti na nich počítají i snadné výpočty, které mají dávno umět zpaměti. Proto jsou kalkulačky na všech testech zakázány. Úlohy, které vedou na "opravdu ošklivá" čísla (logaritmy, odmocniny, exponenciály, apod.), budou ošetřeny číselnou pomůckou v zadání.

Nesmí se používat jakékoli komunikační prostředky (mobil, notebook, ...), též se nepovolují sluchátka v uších. V případě porušení podmínek nebo opisování je písemka zabavena a hodnocena 0 body.

Mezi psacími potřebami je potřeba vždy mít i pravítko (kvůli přesnému kreslení přímek).

Na začátku testu položte prosím před sebe průkaz studenta s fotografií, abychom mohli zkontrolovat vaši totožnost.

Prosím, přineste si s sebou čisté papíry pro případ, že vám nebude stačit list se zadáním, a můžete si přinést i svorku na papír, kterou budete moci spojit více listů k sobě, aby se neztratily.

V testu je třeba uvést (do příslušných kolonek) čas vašeho cvičení a jméno vašeho cvičícího, tak se ubezpečte, že je znáte. Umožní nám to bezproblémový a včasný zápis výsledků do INSISu. Každý semestr se opakuje situace, kdy některý student uvede chybně jméno svého cvičícího, takže mu test opravuje někdo jiný, než ke komu chodí, a nastávají různé potíže se "ztracenými" testy či pozdě zapsanými známkami.

Omlouvání:

Připomínám všeobecně platná pravidla pro omlouvání. Je dvojího druhu:

[a] Omluva z účasti na (průběžném nebo závěrečném) testu, s tím, že byste přišli na náhradní termín: máte-li seriózní důvod, jako je nemoc, plánovaná cesta do zahraničí, vlastní svatba, vykolejený vlak, národní reprezentace v lukostřelbě apod., samozřejmě vám dovolím jít na náhradní termín, potřebuju jen, abyste mi to sdělili a nějak doložili - zejména u zdravotních důvodů si obstarejte lékařské potvrzení na fakultním formuláři. Chápu, že ne pro každý důvod se sežene písemné potvrzení, ale prosím, abyste tohoto nezneužívali, kapacita náhradních termínů (zejména průběžných testů) je omezená a mají tam přijít jen ti, kdo opravdu nemohli na řádný termín.

[b] Omluva celého předmětu: to je závažnější záležitost než jen posun data testu. Obecná pravidla říkají, že omlouvat předmět lze ze závažného důvodu "vis maior", tj. při působení vnějších vlivů, které student nemohl ovlivnit a které mu znemožňují plnit studijní povinnosti. Typicky se jedná o delší onemocnění (aniž by se specifikovalo, co to je delší, ale týdenní chřipka na omluvení určitě nestačí) či vážnější úraz. U zdravotních důvodů je třeba postupovat podle fakultního Závazného postupu.


Zde jsou moje pracovní odkazy: instrukce k průběžným a k závěrečným testům.