Průběh a obecná pravidla zkoušky
- Zápočet: V okamžiku, kdy přistoupíte k absolvování ústní části zkoušky, musíte mít zápočet.
- Zápis na zkoušku: na zkoušku se zapíšete jako vždy v SIS.
- Zadání písemné (početní) části:
Písemka bude složena ze čtyř příkladů, na jejichž vypracování budete mít 2,5 hodiny (150 minut) času. Půjde o tyto příklady:
- matice a determinanty: nalézt Jordanův kanonický tvar matice nebo najít vlastní vektory a vlastní čísla matice nebo vyšetřit podobnost dvou matic.
- Číselné řady: zjistit konvergenci nebo divergenci zadané číselné řady.
- ODR: vyřešit jednu z následujících rovnic: lineární diferenciální rovnice n-tého řádu, s variací konstant, rovnice ve tvaru totálního diferenciálu (včetně specifikovaných typů integračního faktoru), speciální typy rovnic 2. řádu, Eulerova rovnice, řešení ODR pomocí Taylorových řad, soustava lineárních ODR (jakoukoli metodou).
- Křivkový a plošný integrál: spočíst křivkový nebo plošný integrál 1. nebo 2. druhu, ať už přímo nebo za pomocí Gaussovy či Stokesovy věty.
Za každý příklad můžete získat typicky 10-25 bodů (dle obtížnosti), za celou početní písemnou část můžete získat vždy maximálně 70 bodů. Upozornění: bude bodován nejen výpočet a výsledek, ale i úroveň zdůvodnění výpočtu.
-
Při řešení písemky můžete použít libovolné materiály ze stránky svého přednášejícího: obsahy přednášky po kapitolách (tzv. "verze pro tisk"). Nemůžete použít grafické programy ani kalkulátory, ani jakýkoli software, který umí derivovat, ani jinak formálně manipulovat s výrazy. Jedinou dovolenou kalkulačkou je ta, která umí pouze číselně počítat hodnoty elementárních funkcí.
- Nutný počet bodů z písemky: z písemné (početní) části je nutno získat alespoň 50% bodů, tj. 35 bodů. Pokud někdo nezíská tento počet bodů, nepokračuje již teoretickou (ústní) částí zkoušky, a zkouška pro něj končí známkou 4.
- Ústní část zkoušky: všichni, kteří získali z písemné části alespoň 35 bodů, budou zkoušeni ústně z teorie - viz "Požadavky k ústní zkoušce", které najdete výše na této stránce. Ústní zkouška se může konat odpoledne téhož dne, kdy se koná písemná část, nebo po individuální dohodě v některém z následujících dnů. Rozestup mezi písemnou a ústní částí zkoušky by neměl přesáhnout cca 5 dnů.
- Průběh ústní části zkoušky: na začátku ústní části zkoušky dostanete (nebo si vylosujete) 4 jednoduché podotázky, 2 ze sekce Definice a 2 ze sekce Věty a tvrzení - viz "Požadavky k ústní zkoušce". Podotázky budou obodovány tak, že celkem budete moci získat z ústní části zkoušky maximálně 30 bodů. Budete mít dostatečný čas na přípravu, během které si budete moci dělat poznámky a ty pak využít při vlastní ústní zkoušce. U ústní zkoušky ani u přípravy na ni už nemůžete používat žádné materiály, musíte se spolehnout na svoji paměť.
- Výsledná známka:
Pokud jste nezískali alespoň 35 bodů z písemné (početní) části a alespoň 15 bodů z ústní (teoretické) části, je výsledná známka 4. V opačném případě se výsledná známka stanoví podle součtu bodů, získaných v obou částech zkoušky takto:
Získané body | Známka |
87 a více bodů | 1 |
72 a více bodů | 2 |
55 a více bodů | 3 |
- Pokud získáte z písemné části 35 a více bodů, a přesto díky výkonu u ústní části zkoušku nesložíte, opakuje se příště celá zkouška, tj. její písemná i ústní část.
Nejasnosti rád zodpovím.
|