Projekt BMST

V rámci aliance 4EU+ osmi významných evropských univerzit mají studenti možnost zúčastnit se různých vzdělávacích projektů.

Jednou z mála takových možností pro studenty bakalářského studia matematiky nabízí projekt Bachelor in Mathematics Student Task (zkráceně BMST).

2021

První kolo tohoto projektu proběhlo v akademickém roce 2020/21 za účasti celkem 24 studentů, kteří vytvořili šest mezinárodních skupin pod vedením šesti různých mentorů ze všech šesti partnerských univerzit aliance. Rozdělení je schématicky znázorněno na následujícím obrázku.

BMST 2021

V době od dubna do června 2021 se jednotlivé skupiny pravidelně setkávaly přes Zoom a pracovaly na tématu zadaném příslušným mentorem. Následně se v rámci své skupiny všichni zúčastnění potkali také fyzicky v místě působnosti svého mentora. K těmto několikadenním setkáním došlo na konci června a v průběhu července 2021. Studenti při nich prezentovali výstupy své práce na projektu. Cestovní výdaje jim byly hrazeny z prostředků 4EU+.

Z MFF UK se do prvního kola zapojili tři studenti druhého ročníku oboru Obecná matematika. Michal Hevessy zkoumal p-adická čísla v projektu vedeném v Kodani. Lucie Kundratová pracovala na projektu z pařížské Sorbonne Université, který byl věnován aritmetice řad. Lucie Wintrová popsala svou účast takto: Pracovala jsem na tématu "Modular arithmetic and cryptography" na italské univerzitě Università degli Studi di Milano. Spolu s týmem dalších čtyř zahraničních studentů jsme pod vedením profesora Rizza vytvořili dva wiki články, prezentovali znalosti nabyté během 8 týdnů příprav a sepsali dokument shrnující naše vědomosti o kryptografii a modulární aritmetice. Mimo širšího matematického povědomí jsem si také z Itálie přinesla nové kontakty v matematickém světě i mimo něj a chuť do dalšího cestování a rozvíjení se v rámci mezinárodní spolupráce univerzit, například ve formě Erasmu.

Praha 2021

2022

Druhé kolo projektu BMST se uskutečnilo v akademickém roce 2021/22. Průběh byl podobný, tentokrát se zapojilo 32 studentů, on-line schůzky probíhaly od února do dubna 2022 a závěrečná setkání pak v dubnu a květnu.

BMST 2022

Zastoupení studentů MFF UK bylo vyšší než o rok dříve. Zájem o projekt projevilo šest studentů druhého ročníku matematiky a mohli se tak rovnoměrně rozdělit do šesti skupin, a to následovně: Filip Filipi (Paříž), Štěpán Hartman (Varšava), Ondřej Macháč (Praha), Ondřej Med (Heidelberg), Alina Yan (Kodaň) a Edward Young (Milán). Svou zkušenost popsal Filip Filipi: Pracoval jsem na projektu vedeným mentorem z Paříže. Přibližně po dobu 10 týdnů jsme se spolu s našimi zahraničními kolegy studenty scházeli on-line a zaobírali se vlastnostmi a postupy vyčíslení jednoho konkrétního typu řad. Vlastnosti hodnot jejich součtů jsme zkoumali pomocí prvků z algebry. Odvodili jsme si různé postupy, jak dojít k jejich aproximaci a v závěru projektu jsme díky užití nástrojů z komplexní analýzy byli schopni nejen tyto součty získat bez jediné užité aproximace, tedy naprosto přesně, ba dokonce drasticky snížit výpočetní náročnost metody. Účast na projektu považuji pro mé vzdělání za velmi přínosnou, zkušenost za cennou a těžko nahraditelnou. Nahlédli jsme, jak může probíhat tvůrčí činnost v oboru matematiky a práce v mezinárodním týmu. K tomu všemu nám bylo na závěr umožněno zmíněnou Paříž navštívit a ve volném čase se takto se svými kolegy seznámit a k tomu řádně se zrekreovat.

Filip Filipi

2024

Po roční pauze následovalo třetí kolo projektu BMST v akademickém roce 2023/24. Tentokrát se zúčastnilo celkem 24 studentů, kteří vytvořili šest mezinárodních skupin (Heidelberg byl vystřídán Ženevou). On-line schůzky probíhaly od února do dubna 2024 a závěrečná setkání pak v průběhu dubna.

BMST 2024

Z MFF UK se zapojilo sedm studentů druhého a třetího ročníku matematiky, kteří se rozdělili do všech pěti mimopražských skupin takto: Peter Banáš (Paříž), Timea Kaliská (Milán), Tomáš Kremla (Varšava), Štěpán Ondřej (Ženeva), Jakub Petr (Kodaň), Barbora Šachová (Paříž) a Petro Velychko (Kodaň). O své zkušenosti se podělil Štěpán Ondřej: Já jsem byl z celého toho projektu upřímně nadšený. Jednak jsem se něco nového naučil, a jednak jsem u toho poznal spoustu skvělých lidí. Velmi příjemný pak byl závěrečný pobyt v Ženevě spolu s lidmi, které jsem vídal předchozích 8 týdnů na online schůzkách. Ještě bych rád explicitněji popsal velmi příjemnou zkušenost s univerzitou v Ženevě, která měla letos v rámci projektu premiéru. Začal bych tématem. Přišlo mi velmi zajímavé do matematického projektu zařadit téma z oblasti programování. Pro mě, jakožto studenta teoretické matematiky, to byl poměrně zajímavý (a vítaný) výlet do trošku jiné oblasti. A jsem za tuto možnost rád: přišlo mi totiž, že je zde o dost větší prostor pro vlastní kreativitu. Bavil mě celý ten proces vytváření simulace v podstatě od nuly (dobře, zcela od nuly to nebylo, protože vykreslování a celá práce s reálnými daty byla již zabudována v programovacím prostředí) až po analýzu výsledků, které simulace dávala. A dále bych vyzdvihnul úžasný přístup našich mentorů: Giovanna i Flann byli velmi ochotní, vždy rádi poradili či navrhli nějaký možný přístup, jak vyřešit nějaký problém, se kterým jsem se v dané chvíli potýkal. Takže celkově jsem byl maximálně spokojený. Pokud by v budoucích letech nějaký student alespoň trošku zvažoval, že by se do projektu zapojil, rozhodně bych mu účast doporučil. Opravdu to stálo za to.

Praha

Roli mentora pro pražské skupiny plnil ve všech třech letech Zbyněk Pawlas z KPMS MFF UK. V roce 2021 se v týmu potkali dva studenti z Milána a po jednom z Varšavy a Kodaně. O rok později měla kromě Milánské univerzity každá univerzita aliance jednoho zástupce, celkem se tedy zapojilo pět studentů. V roce 2024 byl tým pouze dvoučlenný tvořený studentkou z Paříže a studentem z Milána. Skupina z roku 2021 zkoumala izoperimetrickou nerovnost pro různé třídy množiny a řešila související úlohy. Skupina z roku 2022 navázala studiem dalších typů geometrických nerovností, speciální pozornost věnovala množinám konstantní šířky. Podobné téma pak řešila i dvojice v letošním roce, přičemž se více zaměřila na nerovnosti mezi dalšími funkcionály jako poloměry vepsané a opsané kružnice nebo maximální šířka množina. Pochopitelně pro všechny skupiny nechyběla možnost navštívit MFF a Prahu. Ke společným setkáním došlo ve druhé polovině července 2021, na začátku května 2022 a v polovině dubna 2024.

Praha 2022

Praha 2024