Matematika ve Springfieldu

Simpsonovi patří mezi jeden z nejúspěšnějších seriálů všech dob. Kdo by neznal Marge, Homera, Lízu, Barta, Maggie a další postavy seriálu. Každý divák si v seriálu jistě najde svou oblíbenou postavičku. A právě univerzální přitažlivost seriálu a dlouhotrvající celosvětová popularita přitahují pozornost nejen běžných televizních diváků, ale také příslušníků akademické obce. Vědci všeho druhu se snaží pořádně prozkoumat podtext seriálu a zodpovědět několik zásadních otázek. Mají Homerovy výšplechty o koblihách nějaký skrytý smysl, nebo je to jen důkaz jeho nízké mozkové kapacity? Ukrývá se ve slovních přestřelkách mezi Bartem a Lízou nějaký hlubší význam, nebo jde jen o běžné sourozenecké hašteření? A jak s tím vším souvisí matematika?

Ač se to může zdát překvapivé, mnozí z autorů seriálu jsou vystudovanými matematiky, fyziky a informatiky a ve skutečnosti je jejich cílem nic netušící diváky po kapkách krmit matematikou. Jinými slovy, po třicet let pomocí různých úskoků donutili miliony diváků po celém světě sledovat animovaný úvod do všech oborů matematiky od matematické analýzy po geometrii, od čísla π po teorii her, od nekonečně malých veličin až po ty nekonečně velké.

Konkrétní ukázky matematických záblesků v seriálu můžete najít na mých webových stránkách Matematikum. K ukázkách jsou zároveň k dispozici interaktivní materiály, či pracovní sešity ve formátu .pdf, které mohou učitelé využít ve výuce. Zatím je k dispozici pár záblesků, ale každý týden budu přidávat další :)
logo