Příští přednáška
Může stroj nahradit malíře?
prof. Ing. Daniel Sýkora, Ph.D.
24. dubna od 17:30 v T-201 na Trojance, stream do K1

Abstrakt

Stylizace obrazu na základě výtvarné předlohy zažívá v posledních letech neuvěřitelný boom a to zejména díky velkému pokroku v oblasti využití hlubokých neuronových sítí. Mnoho lidí získalo pocit, že problém přenosu výtvarného stylu je vyřešen a stroje dnes dokáží generovat umělecká díla těžko rozlišitelná od pláten slavných malířů. Situace však není tak optimistická, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Na přednášce poodhalíme hlavní úskalí použití neuronových sítí, která nemusí být na první pohled zřejmá. Na jejich základě pak představíme alternativní, čistě algoritmický přístup, jenž dosahuje znatelně lepších výsledků bez použití neuronové sítě a jeho hybridní varianty, které oba přístupy kombinují.

O přednášejícím

Daniel Sýkora vystudoval FEL ČVUT, kde dnes působí jako profesor. Akademické zkušenosti sbíral na University of Utah a Trinity College Dublin. V praxi spolupracoval na řadě animačních projektů, mimo jiné s Českou televizí (O loupežníku Rumcajsovi) nebo pět let se studiem Disney (Lví král 3D). Na kontě má také několik patentů.