Zahranicni keltska hudba

Prevzato ze Zpravodaje Bratrstva Keltu

Zacneme tentokrat od trochu jineho lesa. Mnoha zajemcum se dostavaji do ruky katalogy vydavatelskych firem, pripadne zasilkovych sluzeb, ktere keltskou muziku obsahuji. Orientace v nich je ale pro prumerne (tedy neprilis) informovaneho cloveka dosti nesnadna a vlastne jedina moznost, jak zjistit, co je co za muziku, je pruzkum bojem - objednat, zaplatit, poslechnout, a pak buï jasat nebo si rvat vlasy, za co jsem tech pet stovek vyhodil. Jsou i firmy specializovane, o nekterych jsme se jiz zmiòovali, ale i v ramci jedne takove znacky (tj. toho, co se anglicky nazyva Label) byva material dost rozmanity. Proto se na nektere vyznamnejsi podivame trochu zblizka.

Prvni bude americka znacka Green Linnet. Proc prave ta ? Tak predevsim, jeji produkce je nejrozsahlejsi. Katalog Green Linnet ma k dnesnimu dni skoro tri sta polozek, pricemz vetsinu tvori irska a skotska muzika, najdou se zde ale i rarity, jako treba skupina Milladoiro, pusobici v Galicii, spanelskem to kraji s keltskou kulturni tradici. Dale, vyznamna cast produkce Green Linnet jsou nahravky prevzate od malych firem v Irsku a Skotsku, ktere by se normalne dal do sveta vubec nedostaly. Dulezite je, ze pres tyto nahravky se da propracovat k dalsim informacim a dalsim nahravkam. Firma Green Linnet take vydala ze sve dvacetilete produkce nekolik vynikajicich vyberu, ktere mohou poslouzit jako nazorny pruvodce po kapelach a stylech. A co je zvlaste podstatne, s firmou Green Linnet se podarilo navazat prvni obchodni kontakty, takze disky teto znacky bude mozne koupit i u nas.

Jen tak na okraj, green linnet je jmeno zpevneho ptacka, cesky konopka, ktereho ma tato firma ve znaku, a sveho casu to byl take kryci nazev pro Napoleona Bonaparta, v jehoz vitezstvi nad Brity vkladali porobeni Irove hodne nadeji, asi tak jako Cesti Bratri ve vitezstvi Svedu za tricetilete valky.

Jedna z prvnich kapel, kterou firma Green Linnet (dale jen GL) vydala, je Bothy Band. Natocila tri studiova alba, krome toho vysly dva zive zaznamy koncertu a vyber The Best Of Bothy Band. Dnes uz je to historie, kapela byla aktivni priblizne v letech 1975 az 79, ale jeji nahravky stale patri mezi to nejlepsi, co z irske tradicni muziky kdy vyslo. Interpretace neni zrovna ortodoxni, Triona Ni Domhnaill, zpevacka a jeden z klicovych clenu, hraje i na klavinet a syntetizer.

Po zaniku Bothy Bandu se jeho clenove rozesli do jinych kapel a jejich drahu znackuji mnoha zvucna jmena, jako treba Planxty a Chieftains (Matt Molloy), Touchstone (Triona se svymi americkymi kamarady, vydal GL), Relativity a posleze Nightnoise (Triona a pozdeji i jeji bratr Micheal, ktery v Bothy Bandu take pusobil), Patrick Street (Kevin Burke) a dalsi. Ve skupine Relativity (rovnez vydano u GL) sve sily spojili Irove (sourozenci Domhnaillovi) se Skoty (bratri Cunninghamove). Ta skotska sekce (John - klavesy, akordeon a Phil - housle) patri take mezi elitu, jejich alba v programu GL samozrejme nechybeji a nechybi tam ani alba dnes jiz rovnez legendarni skotske kapely Silly Wizard, jejiz jadro tito bratri tvorili. Skupinu Patrick Street, o niz byla zminka, take vydava GL (naposledy vloni, takze tentokrat ne jen historie).

Historie tehle bandy je dlouha a spletita, kvalita vzdy vynikajici a slozeni promenlive, mezi jinymi vynika Andy Irvine, ktery hral s kdekym a velice vyrazne se uplatnil v jine historicke a slavne kapele, The Planxty. Tu bohuzel u GL nenajdeme, najdeme tam ale Andyho v jinych formacich.

Padlo tady jmeno Kevin Burke, coz je velice vyborny houslista. V irske tradicni muzice je panu s prijmenim Burke vic, u GL se vyskytuje jeste John Burke, ktery vyborne hraje na fletnu a tahaci harmoniku (zdraham se psat akordeon, ta irska tahaci harmonika se od klasickeho akordeonu dost lisi a blizi se spis heligonce). Pokud jde o ta prijmeni, tak pokud nektere anglicky vypadajici prijmeni konci na -e (Burke, Keane) nebo -y (Connolly, Kennedy), muzete se vsadit, ze jeho nositel pochazi z Irska nebo odtamtud pochazeji prinejmensim jeho predkove. Ale zpatky k muzice.

Jeste chvili zustaneme v Irsku a pripomeneme si nekolik dosud aktivnich a u GL vydavanych skupin. De Dannan je vlastne mytologicky nazev, patri jednomu z legendarnich narodu osidlivsich Irsko (znamena to lid bohyne Danu) a nemene legendarni kapele. Jeji historie je skoro nezmapovatelna, zacina nekdy kolem roku 1974 a trva do dneska. Kapelou prosla spousta vynikajicich muzikantu a z puvodni sestavy zustal jen Frankie Gavin, jeden z nejlepsich irskych houslistu ale taky vyborny fletnista, a Alec Finn, prukopnik ve hre na irske buzuki. De Dannan maji velmi charakteristicky zvuk, dany souhrou housli a harmoniky (tahaci - viz vyse). Harmonikari se vymeòovali, ale vzdycky byli skveli.

Pro skupinu je charakteristicky taky obrovsky drajv, se kterym hraji i veci ne zrovna irske, zabruslili napriklad i do klezmer music, coz je vlastne - a teï pozor - v zapadni Evrope a severni Americe usazena vychodoevropska odnoz zidovskeho folklóru. Uf ! Oproti De Dannan je Deanta (cte se ïzeanta, znamena to neco jako - hotovo!) velice mlada seslost. Vydali zatim jen dve alba, obe u GL, a obe jsou vynikajici. Repertoar tradicni, interpretace spise neortodoxni, stredne az vice moderni, zpev - nadhera.

A do tretice skupina Altan. Taky historie zacinajici rokem 1983, kdy dva mladi muzikanti ze Severniho Irska, slecna Mairead Ni Mhaonaigh (jeji prijmeni se anglicky prepisuje Meaney) a pan Frankie Kennedy, vydali ve spolupraci se svymi prateli a vydavatelstvim Gael-Linn album s nazvem Ceol Aduaidh (coz znamena piseò ze severu). Mimochodem, na tomhle albu si na syntetizer zahostovala Enya. Nasledovalo dalsi album s nazvem Altan a pak tento nazev prevzala kapela, ktera vydala dalsich pet alb a jeden vyber, vesmes u GL s vyjimkou posledniho, ktere uz uchvatili Virgin Records a diky tomu se taky objevilo vloni u nas. Altan se dost tezko skatulkuje, repertoar ma prevazne tradicni, ale interpretuje jej ve vsech stupnich pojeti od ortodoxniho k velmi modernimu. Mairead hraje na housle a moc hezky zpiva, Frankie hral taky moc hezky na fletnu (bohuzel na poslednim albu uz nehraje, ponevadz pred par lety zemrel na rakovinu) a vubec, uz mne to otravuje opakovat, ale je to muzika po vsech strankach skvela. Jo a skvela je taky Sharon Shannon, mladicka harmonikarka s perfektnim irskotradicne - rockovemodernim feelingem.

Teï ale musim trochu zmenit ostrovy, abych moc neosidil Skotsko. U GL je reprezentuje taky povicero kapel - o par z nich uz ostatne byla rec. Na prvnim miste bych asi uvedl Tannahill Weavers. Uz maji za sebou nejmiò jedenact alb, i kdyz ne vsechna jsou dostupna na CD. Hraji prevazne tradicni repertoar, obsazeni maji spise smisene - sólove skotske dudy, pistalky, ale taky kytaru a nejake ty perkuse. Interpretace je taky smisena, od tradice k moderne, hodne zpivaji a k diskum prikladaji texty, doprovazene velmi zajimavym a vtipnym komentarem a doplnene skotsko - anglickym slovnickem. Zpivaji totiz skotskou anglictinou, ktera se od te oxfordske dost lisi. Funguji dodnes a funguji po certech dobre.

Dost odlisneho razeni je skupina Capercaillie. Taky hraje dost tradicni repertoar, avsak zpusobem znacne netradicnim, dalo by se to nejspis prirovnat k pojeti, jake ma Clannad. A zpevacka Karen Matheson si s Maire Brennan rozhodne nezada. Jeste jinde je Wolfstone. To uz je obcas pekny narez vyslovene rockoveho charakteru, ale najednou zmena a je jasne, ze jsme na skotske vysocine nekde v hospode nebo na zelene plani. A velice moderne dokaze tradici zahrat take House Band, i kdyz tady si nejsem jisty, zdali nepatri spis do Irska, ono se to nekdy tezko rozpoznava, nejaky rozdil tu je, asi jako mezi skotskou a irskou whisky, ale, jak kdysi kdosi vtipne poznamenal, po patem panaku uz je to jedno, coz plati i o muzice.

Abych nezapomnel, Green Linnet vydava take etnickou hudbu z jinych koutu sveta, treba z Finska (Värttinä), francouzske Kanady (Ad Vielle Que Pourra), o Galicii uz byla rec (Milladoiro) a nechybi ani Bretaò, zastoupena malo znamou, nicmene vynikajici moderne ladenou skupinou Kornog. Zkratka, skoro tri stovky titulu a porad jich pribyva. Snad se s nimi u nas shledame. A az budete pri rozhodovani, jak zatizit svuj rozpocet, vahat nad cenami, zkuste si spocist, kolik je to v korunach 35 DM nebo 14 GBP, coz jsou bezne evropske ceny.

Uplne na zaver jedna mila drobnost: firma Green Linnet ke kazdemu disku pribaluje karticku, kterou vyplnite, odeslete a dostanete barevny vic nez sedmdesatistrankovy katalog, plny pokuseni, a tam se doctete, co se sem nemohlo vejit. Funguje to!

Bohumil Sykora