Moje „lidská“ stránka

Děti

mám tři a zabírají téměř veškerý můj volný čas. Ale jsem za to vlastně moc rád a už si bez nich nedovedu představit život (až na vzácné okamžiky, kdy bych je nejraději kouzlem uspal alespoň na měsíc).

Divadlo

Mám hrozně rád činohru, zejména menší divadla. Teď sice nemám moc čas na divadlo chodit, takže se alespoň snažím pravidelně chodit do našeho amatérského souboru (se kterým to ale jde od deseti k pěti, protože jsme na tom skoro všichni stejně jako já). A když mi to vyjde, rád alespoň na chvíli zajedu na Jiráskův Hronov. Malé městečko vždy týden žije nepřetržitým životem a je možné shlédnout tolik zajímavých představení.

Jízdní kolo

Už si ani nedovedu představit léto bez kola. Abych spojil příjemné s užitečným, jezdím do práce. Zejména cestou zpátky se bezvadně odplaví pracovní starosti a domů přijedu sice unavený, ale s dobrou náladou. A když jedu včas, mohu stihnout po cestě domů i jedno pivo :).
Jezdím po trase A2, kde je opravdu kvalitní výběr: Černá hora u Modřan, před Zbraslaví nefiltrované koutské a na Zbraslavi pak Svijany. Ale když je plno, rád se svezu přívozem z Veslařského ostrava na Smíchov a beru to po mnohem volnější stezce A1.

Není vůbec třeba se po městě bát. Jen je dobré počítat se vším a být ohleduplný zejména k chodcům a trochu nad věcí ze soužití bruslařů a kolařů na cyklostezce A2. Dobrý návod jak, kde a proč začít je na mých oblíbených stánkách Prahou na kole.

Víno

Je zajímavé hledat, zkoušet, ochutnávat s přáteli vína od „neznámých“ vinařů. V podstatě nekupuji vína v samoobsluhách a jen výjimečně ve vinotékách. Vždy mi víc chutnají vína z vinic, které jsem mohl navštívit (a s jejichž výrobci jsem třeba i pohovořil) a pak při jejich popíjení vzpomínám, jak krásně na jihomoravských vinicích je. Ale dělat bych to nechtěl, obdivuji ty, kteří umí.

Je neuvěřitelné, kolik lidí dělá víno i v malých vesnicích. Rád objevuji pro mne nové vinaře a je jen dobře, že za celý život nemohu jejich zásobu vyčerpat.

Čaj

čaj piji skoro pořád. Nejčastěji si dávám čínské zelené čaje a wulongy, vychutnám si jejich občas svěží, jindy trochu svíravou chuť, kouřový nádech, nebo naopak ovocnou vůni. Mám docela rád i různé pu-ery a lisované čaje, ta zemitá či kořenitá chuť se docela hodí ke klidnému zamyšlení. Určitou úctu mám před čaji z Darjeelingu; strašně snadno se jejich vaření zvrtne a místo lahodného nápoje pak mám na stole trpký nebo naopak mdlý čaj.

Rád se v práci o čaj podělím i při konzultacích s diplomanty a doktorandy. Konvici mám jen málokdy prázdnou. Na druhou stranu je fakt, že snad nejlépe chutná čaj v nějaké příjemné čajovně (mým oblíbeným místem před dočasnou ztrátou času bývala AMANA) v družném rozhovoru s dobrým kamarádem.

Letadla

Od mala mám hrozně rád letadla a občas se se synem snažíme postavit i nějaký plastikový model. Vzhledem k mé nešikovnosti to většinou nedopadá moc dobře, takže jen tiše obdivuji mistrovství těch šikovných. Ale třeba sem jednou dám fotku nějakého našeho modelu, až s ním budu alespoň trochu spokojený.