Bajkonur


Pohled na Bajkonur z kosmu

Dne 12. února 1955 přijala sovětská vláda usnesení o stavbě kosmodromu Bajkonur. Hlavním stavitelem byl jmenován známý stavitel generál-major G. M. Šubnikov, který se proslavil především stavbou památníku osvobození Rudou armádou v Treptovském parku v Berlíně.



Start rakety "Sojuz"

Již v lednu 1955 přijel do míst dnešního Bajkonuru první vojenský stavební oddíl pod vedením plukovníka I. N. Děnežkina. A začalo se stavět. Nejprve se budovalo pořádné zázemí. Stavěly se továrny na výrobu betonu, skladovací plochy na písek a na štěrk, vybudovala se pila na zpracovaní dřeva a nezbytné rozvodné sítě.

Zkrátka stavělo se o sto šest.



Start rakety "Zenit"

Stavba byla náročná, stroje se rozbíjely, ale lidé vydrželi, nebo lépe řečeno, byli stále nahrazováni novými mladými a nadšenými dobrovolníky, kteří se přímo proudem hrnuli do stepi, aby mohli stavět světově unikátní dílo.



Start těžké rakety "Proton"



Startovací rampa



Stepní krajina v okolí bajkonuru

Dne 5. květnu roku 1955 se začalo stavět město pro obsluhu Bajkonuru. Město vystřídalo nekolik názvů : Taškent-90, Zarja, Zvjozdograd, Leninsk. Od koce roku 1995 se město jmenuje Bajkonur.



Řeka Syrdarja

První start mezikontinentální balistické rakety R-7 proběhl na Bajkonuru 15. května roku 1957. Konstruktérem rakety byl C. P. Koroljov. Bajkonur se stal místem realizace vekých projektů, mezi které bezpochyby patří projekt Interkosmos. Jako první žena odtud letěla do vesmíru Valentina Těreškovová. Také naši hoši Vladimír Remek a Oldřich Pelčák zde strávili dramatické chvíle svých životů.



Město Bajkonur za řekou Syrdarjou



Památník kosmodromu v městském parku



Moderní architektura města, 7. mikrorajon využívá stavebních dílců vyrobených v jedné ze zdejších betonárek



I bajkonurští mají svůj Arbat

  
Počet obyvatel (1959): 8000

Průměrná teplota
v lednu: -25 st. C
v červenci: 25 st. C