Amur

Amur začíná v místě soutoku řek Šilka a Arguň. Jeho délka od soutoku k ústí do Ochotského moře je 2824 kilometrů (od pramenu Arguně 4440 km). Plocha povodí překračuje 1800 kilometrů čtverečních. Na Amuru byly zřízeny četné přírodní rezervace. K nejvýznamějším patři Chiganský a Komsomolskij zapovědnik.



Mapka povodí Amuru



Pohled z Blagověščenského nábřeží na čínské město Chajche

Podle řeky Amuru dostala jméno celá oblast, jejímž správním střediskem je dvousettisícové město Blagověščensk. Řeka tvoří jižní hranici nejen tohoto administrativního celku Ruské federace, nýbrž i celého Ruska. Vodní hranici chrání Amurská pohraniční flotila.



U blagověščenského přístavu panuje vždy čilý ruch. Čínští návštěvníci přišli na koncert exotické kapely z Čech v nedalekém domě Amurského flotu v hojném počtu.



Zeja, levostranný přítok Amuru, patří v Blagověščensku k oblíbeným místům rekreace



V sálech s kvalitně a moderně vybaveným zázemím, s jakým se Ahmed setkal v blagověščenském kulturním komplexu Rossija, se umělcům vždy dobře hraje



Amur u Komsomolsku na Amuru

Kolem řeky žijí kromě vzácných exemplářů flóry a fauny také lidé. Mezi nejvýznamějšími středisky ruského osídlení na Amuru nemůžeme kromě Blagověščensku zapomenout na Chabarovsk, Komsomolsk na Amuru Amursk či Nikolajevsk na Amuru.



Směrem na jih jezdí z Komsomolsku lodě až do Chabarovsku.

 
Délka: 4440 km

Průtok (Bogorodskoje):
střední: 10 300 m3/s
minimální: 611 m3/s
maximální: 36 000 m3/s