Rostov na Donu

Rostov na Donu je nákladně opravované příjemné město s příjemným klimatem. Na místě pozdějšího města dala carevna Alžběta postavit Těmernickou celnici a přístav. Své jméno dostal Rostov zprostředkovaně po starobylém městě Rostovu, které leží mezi Moskvou a Jaroslavlí. Rostov na Donu byl totiž pojmenován na počest jednoho z Rostovských světců, svatého Dimitrije, metropolity rostovského.



Rostov od Donu v zimě

Ani v Rostově nechybějí různé "maše", jak místní své strojírenské závody občas žertem nazývají (Rostseľmaš, Legmaš, Rostprodmaš aj.), ale tím hlavním, co do Rostova přináší peníze není průmysl. Ba ani zemědělství či doprava.



Pohled přes střechu automobilu VAZ, který Ahmedovi laskavě zapůjčil místní podnikatel Genadij Suprun, na věže chrámu Rožděstva Bogorodicy. Byl to dobrý člověk, a když rok po návštěvě Rostova dostala kapela zprávu, že byl zastřelen při přestřelce s policií v Honkongu, hluboce to všemi členy otřáslo.



Melancholické zátiší s tramvají české výroby a čtyřmi automobily ruské výroby

Rostov je městem internacionálním. Na první pohled se pozná, že na Kavkaz ani na Ukrajinu odtud není daleko. Internacionalizmus se projevuje i ve vozovém parku místního dopravního podniku. Zatímco tramvaje zde jezdí české a autobusy německé, jsou trolejbusy pěkné, ještě sovětské. Škoda jen, že tramvajový provoz ustává už kolem deváté hodiny večerní.



Mnozí z Genadijových přátel skončili tady na dně Donu. Jan Žemlička, hráč na červenou kytaru, přemýšlí o smyslu života.



Ako Umram il zaginam, zpívá Andrej Novik. V Rostově Ahmed zahrál tuto píseň na pohřbu jednoho z nejbližších ¨přátel Genadije Supruna. "Dostali ho řetězem", řekl nám Genadij o smrti kamaráda.

 
Počet obyvatel: 1 024 500

Průměrná teplota
   v lednu: -5 st. C
   v červenci: 23 st. C






Ako umram