Interkosmos

INTERKOSMOS je bývalý kosmický program socialistických států pro spolupráci při výzkumu a využívání kosmického prostoru.



Orbitální stanice Mir

Alexej Kosygin, předseda sovětské vlády, byl člověk moudrý, vytrvalý a viděl daleko dopředu. Právě on se zasadil o vědeckou náplň programu Interkosmos a o její realizaci. Bez něj by to byl program pouze politický a ideologický.

Podle kosmonauta, doktora technických věd, profesora Konstantina Feoktistova, neměl mezinárodní program Interkosmos velký vědecký význam, hlavní byly ideologické důvody. Za studené války mezi Východem a Západem bylo třeba ukázat dokonalé přátelství mezi národy komunistického bloku, dokonce i ve vesmíru.

Program Interkosmos byl zahájen přípravou československých kosmonautů na orbitální let. Vladimír Remek byl prvním kosmonautem - výzkumníkem tohoto programu. Mezi dalšími kosmonauty Interkosmu jmenujme například Poláka Miroslava Hermaševského, Zikmunda Jena z NDR, Bulhara Georgije Ivanova, Maďara Bertalana Farkaše a Slováka Ivana Bellu. Místem setkání kosmonautů byly orbitální stanice Suljut a Mir.



Orbitální stanice Soljut 4

Každý z kosmonautů prováděl důležité experimenty na přístrojích zkonstruovaných ve vědecko-výzkumných ústavech svých zemí. Velký přínos znamenaly především pokusy v oblasti krystalografie, fyziky pevných těles, astronomie, kartografie, ekologie, kosmického lékařství.

Kromě výše zmíněných experimentů se odborníci ze všech zúčastněných zemí se společně podíleli na programu pokusů na biologických družicích, které startovaly z území Sovětského svazu.



Start rakety

Akademik Gazenko říká, že s pomocí účastnických států se zkoumal vliv beztížného stavu a kosmického zařízení na různé živé organismy, od améb až po ssavce včetně psů, morčat, králíků a orangutanů.

Interkosmos byl podle Gazenka natolik přitažlivý, že zaujal nejen východní blok, ale i další země, jako napřiklad Francie, Rakousko, Japonsko, západní Německo, Švédsko a Finsko.

Podle Gazenka se zahraniční kolegové zajímali především o pilotované kosmické lety a o průzkum prostoru kolem Země pomocí automatů. Každý nacházel v tomto programu něco svého. "Tvrzení, že program Interkosmos měl pouze ideologickou fasádu, není správné. Nemá smysl se o něm vůbec přít!!!", dodává Gazenko.



V kufříčkách si nosí kosmonauti kosmické úlovky

Interkosmos byl důležitou etapou v rozvoji mezinárodní spolupráce v oblasti vědy a techniky. Umožnil soustředit intelektuální síly různých zemí na řešení složitých problémů, ke kterým patřila například ochrana životního prostředí.



Odborné oko zkoumá prach, sebraný ze záhybu skafandru Světlany Jevgeněvny Savické

V rámci programu Interkosmos bylo dokázáno, že člověk může žít a pracovat v podmínkách beztíže ne dny a týdny, ale měsíce a roky. Rekord délky pobytu člověka na oběžné dráze patří zatím doktoru Vladimiru Poljakovovi, odborníkovi z moskevského ústavu kosmické biologie a lékařství, který strávil ve vesmíru nepřetržitě rok a čtyři dny. A v průběhu několika výprav pak celkem tři roky.

Jedinečné zkušenosti získané během programu Interkosmos budou v roce 2012 zúročeny i kapelou Ahmed má hlad. Kapela totiž plánuje čtrnáctidenní mezihvězdné turné. V současné době nejsou ještě zcela jasná koncertní místa, kde bude kapela v ramci turné " Zvjozda 2012" vystupovat. Jasné je jen to, že Ahmed pro toto turné nacvičuje ruskou lidovou píseň "Štěky nad mraky", kterou věnuje věčné památce ubohé Lajky.

 
Zúčastněných států: 28

Kosmické rychlosti
první: 7,78 km/s
druhá: 11,18 km/s
třetí: 16,67 km/s