Wrangelův ostrov

Severně od Čukotského poloostrova, omýván Čukotským mořem a obýván čukotským obyvatelstvem, nalézá se Wrangelův ostrov, nejseverovýchodnější teritoriální výspa ruského impéria. Snad do všech koutů světa je odtud blíže než do Moskvy. To ovšem ještě neznamená, že zde ruský stát nevládne pevnou rukou.



Wrangelův ostrov svým tvarem připomíná nedokonalý brambor

Ostrov objevil na svých arktických výpravách v letech 1820 - 1823 ruský polárník s hezkým slovanským jménem Ferdinand Van Wrangel. Nachází se 500 kilometrů severně od polárního kruhu, nedaleko hranice věčného ledu. Nejvyšším bodem ostrova je hora Sovětskaja s 1096 metry nad hladinou moře. Sníh se na ostrově drží v průměru 260 dní v roce a ledové mořské kry uvolní své sevření během roku jen na několik málo týdnů.



Wrangelův ostrov slyne příznivými podmínkami pro život

V červnu 2002 na Wrangelův ostrov zavítal bubeník skupiny Ahmed má hlad se svou čukčí milenkou Vasilisou Kymytvaľ. Cílem jejich zájezdu byl sběr mamutích klů, které se zde nacházejí věru v hojném počtu. Filip ale nebyl zdaleka prvním Čechem, který tento pohostinný kout navštívil. Koncem 19. století sem totiž při svých toulkách zavítal také náčelník zdejších kočovných kmenů Jan Eskymo Welzl.



V jediné sauně na ostrově ze sebe Filip Hrubý smyl několikatýdenní nános špíny



Vlivem vlhkého prostředí v sauně Filipovi poněkud nabobtnala hlava



Pohled na Wrangelův ostrov z helikoptéry, na níž "Mistr Buben" (Filip Hrubý) opouštěl tento bohem zapomenutý kraj vstříc novým dobrodružstvím v Nižněvartovsku

 
Počet obyvatel: velmi málo

Průměrná teplota
v lednu: -39 st. C
v červenci: 5 st. C