V Polsku mají studenti slevu na železnici 50% (my jsme ukazovali ISIC kartu), což v kombinaci s výhodnými cenami na dlouhé vzdálenosti dělá cestovaní po Posku relativně levným (cenník viz PKP). Za cíl naší cesty byl vybrán Kaliningrad, který je asi 50 km za polskými hranicemi v Rusku.
Vyskytly se však drobné problémy. Nikdo v Posku neví, zda studentská sleva platí i pro zahraniční studenty. Setkali jsme se s více výklady - platí, platí pouze pro cizince studující v Polsku, platí pro cizince s polskou studentskou průkazkou, platí pouze na mezinárodní jízdenky, neplatí. Nakonec jsme to vždycky nějak ukecali, naštěstí lidí, co si myslí, že to platí i pro cizince, je nejvíce. Informační tabule na nádraží hlásá "oplata ulgowa 50% dla studentów" bez dodatku. První jízdenku nám prodali ve Walbrzychu bez problémů, první průvodčí ji také cvakl, a pak jsme se oháněli argumenty, že když už to uznalo tolik lidí, tak by to asi platit mělo. Navíc jízdenku uznal i revizor, kterého jsme potkali ve vlaku mezi Olsztynem a Gižyckem.
cíl = stanice, kde jsme vystoupili =
stanice, kde jsme nastupili do dalšího vlaku
1 řádek = 1 vlak
začátek cesty = Pardubice
cena = cena pro 1 studenta
1 Zl = asi 10 Kč (nepatrně méně)
odjezd | cíl | příjezd | cena | popis |
15.27 | Hradec Králové hl.n. | 16.00 | 120 Kč | |
16.03 | Týniště nad Orlicí | 16.30 | ||
16.46 | Meziměstí | 18.30 | ||
18.56 | Walbrzych Gl. | 19.30 | ||
20.23 | Wroclaw Gl. | 22.00 | 19.10 Zl | |
1.20 | Warszawa Wschodnia | 8.30 (+1.30) | první problém s jízdenkou, ustáli jsme ho | |
9.15 | Warszawa Gdanska | 9.45 | ve Warszawě byla výluka na centrální stanici, takže vše jezdilo zcela chaoticky (proto měl minulý vlak to zpoždění); tohle byl přejezd autobusem PKP přes centrum Warszawy | |
9.45 (+0.30) | Dzialdowo | 11.45 | druhý problém s jízdenkou, průvodčího ukecali Poláci, s kterými jsme navázali družbu výměnou pardubické lahvové osmičky za plechovku čtrnáctku Okocim (spokojenost na obou stranách) | |
11.45 | Ilawa Gl. | 12.45 | ||
13.48 | Gdansk Gl. | 16.30 | ||
Gdansk | 1.60 Zl | výlet autobusem MHD na Westerplatte; jinak město je docela pěkné, rozhodně nejhezčí, co jsem v Polsku viděl | ||
21.32 | Elblag | 22.45 | 8.60 Zl | v Gdaňsku nám u jedné pokladny vůbec nechtěli prodat jízdenku, tak jsme šli k jiné, kde to bylo bez problémů |
23.06 | Braniewo | 0.00 | spíme hned za železniční stanicí na kraji pole | |
9.15 | Kaliningrad Južnij Dvorec | 13.40 (+0.20) | 17 Zl | jízdenka je bez slevy, ale bez problémů, hranice taktéž, vízová ani jiná povinnost zatím nexistuje |
Kaliningrad | ve městě je jediná nepanelová budova - kostel založený Přemyslem Otakarem II.; zbytek starobylého města dějiny srovnaly se zemí; ale i tak je velmi poučné tot město navštívit, mají tam krásné dopravní prostředky, památníky kdečeho, ..., prostě nejzápadnější výspa Ruské říše. | |||
18.25 | Braniewo | 20.15 (+0.30) | vlak nabírá zpoždění na hranicích; na polské straně probíhá obrovský zátah na pašeráky vodky a cigaret, vlak opouští stanici až po jedenácté hodině (přes 3 hodiny zpoždění), celníci odvážejí dodávku plnou kontrabandu; ohromná legrace, akorát že už nic nejede dál, tak jdeme spát na osvědčené místo | |
5.17 | Olsztyn Gl. | 7.30 | 6.80 Zl | průvodčí se trochu cukal s vypsáním jízdenky, ale zapůsobily již dva procvakané bilety |
9.47 | Gizycko | 11.30 | v tomhle vlaku přišel ten revizor | |
Gizycko | prohlížíme letovisko mezi dvěma velkými jezery (díky strategické poloze tam je obrovská pevnost z napoleonských dob); Mazurská jezera vypadají velmi krásně, zde mírně civilizovaně, avšak kam oko dohlédne, pustě | |||
23.59 | Poznan Gl. | 6.45 | 19.00 Zl | noční rychlík - ideální věc (pěkně narvanej, ale osvědčený poslední vagón funguje) |
8.00 | Wroclaw Gl. | 10.45 | ||
12.06 | Kudowa Zdrój | 15.45 (+0.30) | hezká, ale pekelně pomalá trať | |
Náchod | 17.00 | 50 Kč | pěší přechod, asi na hodinku (4-5 km) | |
17.28 | Starkoč | 18.00 | ||
18.00 | Jaroměř | 18.30 | ||
18.30 | Pardubice | 19.45 |
sepsal David Stanovský, léto
1998 [WWW]