D O P I S Y     N A H V I L L U

 

 

Od konce ledna do pulky dubna pobyvam na Vanderbilt University v Nashvillu, kam me pozval prof. McKenzie. Z mejlu rodine a pratelum jsem vybral par zazitku hodnych pozornosti. Pokud se to nekomu nechce cist vsecko, coz uplne chapu, doporucuju zejmena casti uvozene cervenym nadpisem.

 

Za tyto stranky vdecime moji mame, ktera shranovala vsechny me emaily, cimz se jim podarilo prezit absolutni krach serveru (prazskeho).

FOTKY MESTA:

FOTKY KOUROVYCH HOR:

 

 

 

28.ledna 5:38 SMS

 

Ahoj zdravím z Nashvillu,

Cesta proběhla v pohodě. Celou dobu bylo zataženo a roztáhlo se až těsně před New Yorkem. Nasvícený byl krásný. Je tu zima – v NY –8, tady těsně pod nulou.

 

 

 

30. ledna 2003 21:14

 

Zatím se mi tu líbí. Shánim bydleni a zarizuju, co je potřeba zařídit. Doteď jsem byl u dvou studentu, co jsem poznal v květnu, ale zítra už se asi odstěhuju - byl jsem dneska u jakéhosi člověka, co má takovej malej pěknej třípokojovej domeček s jednim volnym pokojem, asi ctvrt hodiny na kole od univerzity, celkem pěkně klidné místo ve vilové čtvrti, zhruba za $450/měsíc, což je slušná cena na zdejší poměry. Dokonce mi možná půjčí i kolo.

 

Taky jsem zařídil účet v bance. Vše je úplně zdarma (pro studenty Vanderbiltu), včetně karty a seku. Bez fronty, příjemná úřednice a dokonce jsem ji i skoro všechno rozuměl! :-), což tady není úplně obvykle. Tomu říkám služby!

 

 

 

4. února 2003, úterý, 1:55

 

V neděli jsme byli na návštěvě u McKenzieho. Pozval mě a ty dva kluky, u kterých jsem dočasně přebýval, na pstruha, je totiž rybář. Tak velkýho pstruha jsem v životě neviděl, v pěti jsme ho málem nesnědli. Byl vlastnorucne uloven v jeho oblíbeném kalifornském Orlím jezeře, kam si občas lita zarybařit, a upečen slovutnym profesorem. Má hodnou a starostlivou manželku. Když šel Petarovi pro náhradní skleničku a zjistil, ze už došly ty, co měli ostatní, tak vzal něco podobného, a když to dones, tak se jeho zena zhrozila a prohlásila něco ve smyslu "ale Ralphe, vždyť to je váza!".

 

Moc nechápu, proč je tahle škola v Americe, protože většina studentů i dva ze tří nejvýznačnějších profesoru jsou z Východní Evropy. Na Ashotových narozeninách byl Polák, 2 Maďari, Srb, dva Rusové, Bělorus, Ukrajinec, Armen a Rek. Schválně jsem to spočítal a ze všech asi petadvaceti postgradualů je polovina východoevropanů a Američanů míň než třetina.

 

V sobotu jsem se přestěhoval. Kdyby mi někdo chtěl napsat dopis, tak adresa je

 

931 South Douglas Ave.

Nashville, TN

37204

 

Je to malý domek, jsme v něm tri. Majitel je asi třicetiletý člověk, vystudoval nějakou filosofii/psychologii/medicínu/etiku nebo co, živí se učením, nevím ceho vseho, ale mimo jiné prý vede kurzy pro řidiče přistižené opilé za volantem.

 

 

 

6. února 2003, čtvrtek, 0:10

 

Mám telefon. Kdybyste mi náhodou chtěli zavolat, tak +1 615 383 6819. Zdejší telecom má sice hezkej panelák v centru, ale jinak inteligence taky moc nepobral. Když pominu fakt, ze bez social security number mi nebyli ochotni telefon zavést (na to už jsem si zvykl, ze bez tohoto čísla tady nemam nárok na nic), tak mi ani nebyli schopni říci, kolik zavedeni telefonu stoji. Telefon tedy nechal zavést majitel baráku, přičemž je nejasné, kolik teda budou chtít. Bývalo to prý zhruba 50$, takže žádná láce. Ani měsíční poplatky prý nejsou moc levně, jenže na webu nelze zjistit, kolik se teda platí... Jenže telefon se docela hodí, nejenom kvůli internetu... ten ale, jak jsem zjistil později, mi bez s.s.n. stejně skola neda.

 

Jediná instituce, co mi prominula s.s.n., je kupodivu ta jediná, od které bych to necekal - banka. Včera mi přišla platební karta, a to jsem o ni zažádal v patek - solidní rychlost. Visa a zadarmo! Ale banka je taky nějak zmatena, zároveň mi přišel dopis, ze mi mění adresu pro korespondenci, místo Stevenson center má byt prý Steveson center (adresu mám do školy), což ale není pravda. No mě je to jedno, dopisy snad stejně dojdou.

 

Navštívil jsem už i místní supermarket Kroger. Mají tam takovou výhodnou kartu (systém Delvita levně), na kterou jsou docela výrazně slevy, bohužel většina z nich typu 5 plechovek fazolí za cenu dvou, takže mám teď skříň plnou jídla. Už jsem se nechal napálit na olivy, jsou přesolené... Naštěstí tech 8 plechovek rajčat se zda byt docela poživatelných.

 

 

 

10. února 2003, pondělí, 2:41

 

Studentské rekreační centrum

 

Vcera jsem navstivil rekreacni centrum. Je to instituce hodna pozornosti. Zadarmo (pro studenty) tam ma clovek k dispozici bazen, tri telocvicny na volejbal/basketbal/..., squashove kurty, bezecky oval, aerobik, horolezeckou stenu, spoustu venkovnich hrist, atd. V sobotu v poledne tam ani nebylo moc lidi, byla volna telocvicna, tak jsme s dalsima matematikama hrali volejbal.

 

Naopak vetsina studentu co tam byla vypadala dost namakane. Prekvapilo me, ze vic tam bylo spis holek. Potvrzuje to mou hypotezu, ze v Americe (a na zapade vubec) se sportuje bud vubec, nebo (polo)profesionalne. Na to, jak velka to je skola (ja teda nevim presne, ale pres 10000 urcite), jak perfektni to je centrum, hned u skoly, ze byla sobota, krasne pocasi  a ze je to zadarmo, bych cekal, ze bude narvano - ani moc nebylo. Kdyby takove centrum stalo u nasi koleje v Troji (a to ta kolej neni zas tak velka), tak by tam bylo precpano i v noci.

 

Nejdulezitejsi na navsteve rekcentra ovsem bylo, ze jsem objevil, ze se organizuje i "outdoor recreation". Každý vikend, pocinaje breznem, se jezdi nekam ven, pravidelne se stridaji turistika, lode, horolezeni a jeskyne(!). Ceny se mi zdaji pomerne priznive, mozna ze na tom ani nevydelavaj. Navsteva jeskyne i s dopravou a pujcenim vybaveni stoji cca 20$, vikend zhruba $30, jednodenni lode taky tak nejak. Tak uz se tesim. Zda se, ze Tennessee a okolni staty jsou pomerne bohate na krasova uzemi i na piskovce, aspon teda podle obrazku na propagacni nastence, pokud to teda nebylo tak, ze tam byly vyfoceny vsechny skaly siroko daleko.

 

Jeste me napadlo tohle: fascinuje me, jak tady cloveku verej. Nemam ještě studentskou prukazku, protoze nemam social security number (asi se opakuju :-). Takze nemuzu do knihovny ani do rekcentra. Na obou mistech však stacilo rict(!), ze jeste nemam prukazku ale jsem student, a pustili me. Pritom do rekcentra se normalne plati vstup 5$, kdyz clovek neni student, do knihovny vyridej za 10$ docasnou prukazku. Kdyby chteli videt dukaz, tak mam v pase samozrejme jakejsi oficialni papir, ze jsem prijel studovat na Vanderbilt, ale oni to ani videt nechtej. Asi tu je fakt trochu jina moralka.

 

 

 

13. února 2003 čtvrtek 2:22

 

NHL - Predators vs. Kings

 

Aby byla nejaka zmena, vyrazil jsem vcera na slavnou NHL. Do Nashvillu prijeli Los Angeles Kings.

 

Predevsim musim rict, ze ceska liga je o dost zabavnejsi. Do atmosfery zapasu typu Sparta v Pardubicich to ma fakt daleko. Ze se v Americe na hokeji nefandi, to jsem tusil. Ale ze tam bude az takove ticho, to jsem necekal. To i na zapasech okresniho preboru ve fotbale je zivejc! (tam aspon rvou na rozhodciho ze je @#$%) Stadion maji velky. Nevim jaka je kapacita, ale mel jsem pocit, ze do te haly by se vesel pardubicky stadion i vnejsima zdma. A bez sloupu (kdo chodi do rohu na jih, vi o cem mluvim: -). Jenze k cemu to, kdyz byl min nez poloprazdny. Trochu plno bylo akorat uplne nahore, kde jsem byl i ja a kde je nejlevnejc - mozna proto, ze i z 3. patra je videt paradne. (O vikendu ale pry byva docela plno, jsem byl obeznamen.) Pristup americanu je k zapasu zvlastni. Sice se prumerne 7 z 10 divaku diva na hokej (zbyli dva na svuj hambrugr nebo popkorn a ten desaty na svou slecnu), ale nijak zvlast nejasaji, kdyz domaci utoci nebo kdyz souper fauluje. Akorat kdyz padne gol, aspon ze tak. Krome golu vzbuzuji nejvetsi nadseni klipy typu nevahej a toc na takove te kostce co je zavesena nad ledem. (Mimochodem, obrazovky na te kostce sice nejsou o moc vetsi nez na Sparte, ale krome nich tam je jeste obrovska plocha, kde behem zapasu svitej ruzny statistiky, coz je docela sikovna vec.) A pak jeste velky jasot vzbudil domaci obrance, ktery zboxoval souperova utocnika - mozna vetsi, nez kdyz dali gol. To jsem moc nepochopil. Chapu, kdyz se poperou vsichni hraci naraz, protoze k tomu behem zapasu vznikne nejaky duvod. Ale tihle dva se do sebe pustil asi v 9. minute za stavu 0:0 bez zjevne priciny, boxovali sami dva, ostatni (vcetne rozhodcich) se jen tak koukali, moc jsem nechapal co z toho... bud du na hokej nebo na box.

 

Ostatne to, ze je tu hokej pojiman zejmena jako zabava, svedci krome nazvu haly Gaylord Entertainment Center (tj. centrum zabavy, nikoliv arena, stadion nebo tak) i heslo, ktere chvili svitilo na kostce v druhe tretine, ve smyslu "je nam celkem jedno kdo vyhraje, hlavne kdyz je legrace." Mimochodem docela staly za videni prestavkove souteze - v jedny prestavce hrali skatulata, coz je na lede celkem legrace a v druhy vypustili nejaky dva borce zavreny do obrovskych nafukovacich micu a kdo rychlej prekutali pres hriste. Mozna zabavnejsi nez nektere faze zapasu.

 

Tak teda k vlastnimu hokeji. Prvni tretina byla uboha a mel jsem v tom hrobovem tichu pocit, ze jsem prijel do Havirova, kde hostuje Kladno. Rozhodujici muzi na lede byli cesky brankar Vokoun, ktery chytal tak dobre, ze by delal dvojku i v Havirove, a Zigmund Palfy, ktery promenil paradni solo. LA vedli 2:0. V druhe tretine se oba tymy probudily, domaci zacli konecne neco hrat (a ja si zvykl na to, ze je v hale ticho jak kdyz nasi prohravaj 6:0 dve minuty pred koncem). Z misty drtiveho tlaku vytezili jeden gol, takovej nahodnej. V treti tretine udelali domaci par neuveritelnejch chyb, ze to jsem ani u nas uz dlouho nevidel (typu obrance rozehrava za branou a rozehravka jde primo na najizdejiciho utocnika). Z jedne takove dali LA treti gol. Domaci sice snizili, ale zaver se jim nejak nevyvedl. Ke konci treti tretiny dokonce lidi i chvilema "fandili" (= pri utoku domacich se ozyval znatelny sum). Druhy dve tretiny mely uroven vybornou, to se musi nechat (az na tech par silenych chyb domacich ze by se i juniori stydeli).

 

Celkem me prekvapilo, co vsecko rozhodci dovolej. Asi nejvic, kdyz se nejakej utocnik zapomnel v brankovisti, tak mu brankar vyrval hokejku a zahodil. Za par vterin jel okolo zas, tak brankare postrcil a ten spadnul do brany. To by se myslim (ani jedno) u nas netolerovalo. To samy pri te rvacce - rozhodci ji nijak nebranili. Debilni system mi taky prijde dojizdeni zakazanych uvolneni, co se u nas zrusilo pred par lety - hru to dost zdrzuje. I na zrusenej ofsajd na cervene jsem si u nas docela zvykl. A nejhorsi jsou prestavky co 5 minut kvuli reklamam... zapas je naprosto rozbitej.

 

Nicmene jeste aspon jednou na hokej pujdu - za 14 dni tu hraje Pittsburg, ktery ma na soupisce pul ceske reprezentace. Akorat si koupim listek za 10 a zbylych 7 utratim za popkorn, abych se nenudil v prestavkach.

 

 

 

17. února 2003 pondělí 23:17

 

V sobotu vecer jsme opet sledovali film, tentokrat jsme ho vzali do skoly - ve vetsine uceben jsou totiz pocitace a projektor, takze celkem dobry kino, zvlast kdyz jsme vybrali ucebnu s kreslama. Filmy tady vidim tak 3 tydne, sice same ptakoviny, ale lepsi nez sedet sam doma. Akorat Mulholland Drive by mohla byt dobra, ale nejak jsem to nepochopil. Ono to pry moc pochopit nejde, ale kdyz clovek navic nerozumi tomu, co rikaj, tak to je bida. Na pomery nejzabavnejsi film vybrali ted v sobotu, z rodu takovych tech filmu co se tvarej jako doopravdy ale je to vsecko legracni (typ Den nezavislosti ci Armageddon) - tentokrat nejaky mlady pohledny agent CIA zabranoval jaderne valce mezi USA a Ruskem, naramna komedie, jenom me vzdycky hrozne zajima, jestli to tvurci mysli vazne nebo ne. Prislo mi neuveritelny, ze si sice hrajou na to, ze Rusove mluvej rusky, ale uz si nenamahaj sehnat pro ty role Rusy, takze mluvej "rusky" - prizvuk meli tak silenej, ze jsem to poznal i ja. A kdyz ten agent delal, ze umi rusky (umel vsecko, samozrejme), tak se Rusove v sale dost smali. Ostatne, byla legrace sledovat film s Rusy, i kdyz oni se moc nesmali, asi tusite proc... :-) me by taky pekne stvalo, kdyby v kazdym filmu o Cechach byla nase zeme predstavena jako rozbita spinava zeme, kde nic nefunguje, lidi vypadaji jak z tretiho sveta a predstavitele statu ohrozuji svevolne cely svet svymi zbranemi.

 

 

 

18. února 2003 úterý 1:17

 

Objevil jsem dobrou radu pri cteni o mistnim narodnim parku:

 

Remember, you don't have to run faster than a bear, you just have to run faster than your companions!

 

 

 

19. února 2003 středa 0:39

 

Dneska jsem videl na ulici cyklistu! Nejsem jediny!!!

 

Taky jsem volal na ourad, jak je na tom moje zadost o social security number (byl jsem tam hned druhy den po prijezdu). Ourada se tvaril, ze o nicem nevi a ze si mam prijit zazadat znova. Dovolat se na takovy ourad neni vubec snadne - kdyz se vola na celostatni bezplatnou linku, tak clovek 5 minut cvaka automatu odpovedi na otazky co vlastne chci, az se povede automat definitivne presvedcit, ze me musi spojit s zivym clovekem, nacez se 5-10 minut ceka, az ma nejaky clovek cas a nakonec ten clovek nic nevi, protože sedi nekde ve Washingtonu nebo kde, a to ze ztratili nejake papiry v Nashvillu, pohopitelne nemuze zjistit. Na mistni pobocku se dovolat nelze, linka je neustale obsazena. McKenzie mi poradil, at to zusim v 7 rano, to ze to obcas jde. nejspis tam budu muset znovu osobne... (jeste ze je telefon zadarmo...)

 

 

 

20. února 2003 čtvrtek 0:14

 

Zaclo uz zas prset. Udelal jsem mensi pruzkum a zjistil jsem, ze nejen moje kolo nema blatniky, nybrz vubec zadne americke kolo nema blatniky! Nechapu, jak narod, ktery vynalezl raketoplan, mohl zapomenout vynaleznout blatnik.

Dusledek je jasny - i kdyz prsi malo, clovek je mokry hodne.

(Pozn. editora: krome blatniku nevynalezli taky automat na kafe. Bridilove.)

 

Prisel mi dopis, ze (uz po 14 dnech) zaregistrovali moj zadost o s.s.n. a budou se ji snazit vyridit. V pripade nejakych problemu ci dotazu mam zavolat na telefonni cislo, na ktere se uz 2 dny marne snazim v nejruznejsich dennich dobach dovolat (dokonce jsem si kvuli tomu dal i budika na 8 rano! stejne bylo obsazeno...). Slibuji, ze pristi tyden snad karta dorazi.

 

 

Jak se prodává v Americe barák

 

Majitel baraku se stehuje v lete do Iowy na jinou univerzitu.

Takze byl dneska u nas clovek z realitky. Mel asi hodinovou prednasku o tom, co vsecko by mel udelat, aby se barak prodal draz. Moc jsem to neposlouchal ani jsem je vzdycky neslysel, ale mel takovy legracni styl reci, neco jak ti podomni obchodnici co vychvalujou svoje zbozi tak, ze si clovek nakonec koupi i co nechtel :-) ale tenhle mel asi vetsinou pravdu.

 

Situace je asi taková, ze za barák může utržit 140 000 - 160 000$. Menší částku, pokud ho nechá tak jak je, vyšší, pokud investuje cca 10000 do jeho zvelebení (čili se to vyplatí) - vymalovat, opravit střechu, drobně vylepšit interier aby barák vypadal "historičtěji" apod. (na zdejší poměry to je starej barák, zhruba z roku 1930); další rady byly typu "ty police s knižkama a časopisama co jsou na chodbě si někam ukliďte ať to vypadá větší", což je  rozumné.

 

Lokalita to je relativne drazsi, protoze blizka univerzite, centru a dalnici, podobny dum by stal v Nashvillu cca 100-200 tisic podle lokality, na venkove i min. Je to prizemni dum 4+1+mala pracovna, sklep, velka "zahrada" (trava+stromy). Rozmer domu nedokazu dohadnout, na 4+1 neni ani velky ani maly. 

 

 

 

22. února 2003 sobota 22:57

 

Oni fakt nejezdi na kole?

 

urcite jo, ale ne do prace a rozhodne ne kdyz je hnusne, coz je porad (kuprikladu uz 11 dni nesvitilo slunce, fakt, naposled minule utery). je fakt ze pred skolou je docela dost parkovacich mist a kdyz neprsi, tak je u nich zamcenych nekolik kol, i kdyz mi prijde, ze nektera tam jsou zamcena porad. nekteri studenti co si jeste nekoupili auto (moc jich teda neni) do skoly na kole jezdi.

 

myslim ze vim kam jet, kdyz se budu chtet projet na kole, vyhlaseny je Percy Priest Park, slabych 12km odsud, pres prilehlou ctvrt Belle Meade dokonce vede sirky bulvar s omezenym provozem aut. Park ma byt dost velky, asi 4x8 km, skutecne by tam mel byt les nebo dokonce neco jako anglicky park. taky je "rekreacni zona" (tj. les, do ktereho muze verejnost) kolem prehrady Percy Warner, to je nepatrne dal. uz aby prestalo prset.

 

Docela by me zajimalo, jak se americti studenti a taky ti vychodni stavi k Iraku.

 

ja nevim, protoze zadne americke studenty neznam. po skole visi pomerne dost protivalecnych letaku, zvoucich na ruzne seminare a diskuse, ale to nerika nic o poctu priznivcu a odpurcu, protoze velkou letakovou kampan zvladne udelat i pomerne uzky okruh lidi. minulou sobotu byla za husteho deste protivalecna demonstrace tady na krizovatce u skoly, na to, jake bylo pocasi, tam bylo lidi docela dost, dejme tomu 100-200. ptal jsem se proc zrovna na tehle krizovatce a ne na kterekoliv jine, protoze vsecky vypadaj stejne, ale pry zrovna tahle je (nevim proc) povazovana za centrum mistni ctvrti. zrejme bylo po meste demonstraci vic.

 

 

 

22. února 2003 sobota 23:54

 

Jak jsem si ve stredu stezoval, ze mi prisel dopis, ze uz zaregistrovali moji zadost o to cislo a ze mi ho do 14 dnu poslou, tak ve ctvrtek mi to cislo prislo. Jsem castecne potesen, ze tu maj na uradech stejnej bordel jako u nas. Aby ovsem nebyla vec tak snadna, studentskou kartu trva vyridit 1-2 tydny ... Snad aspon dostanu pristi tyden vyplatu.

 

 

 

11. brezna 2003 utery 15:07:19

 

Kourove hory

 

Minuly tyden byly prazdniny, tak jsme vyrazili na pet dni do Kourovych hor, coz je narodni park na hranicich se Severni Karolinou, jizni a skoro nejvyssi konec Apalacskych hor. Je pry nejvice navstevovanym parkem na vychod od Mississippi. Hlavni hreben ma asi 100 km, my jsme prosli pesky zhruba dve tretiny. Byli jsme tri: Cech, Rus a Polak - jak z nejakeho vtipu :-)

 

Zabavny byl uz zacatek vyletu - nakup v hypermarketu Walmart. Od prazskeho Tesca se na prvni pohled nelisi skoro nijak, i ceny jsou zhruba stejne. Problem nastava, kdyz chce clovek koupit neco k jidlu do hor. V zapadle ruske vesnici na Altaji se nakupovalo jidlo do hor spatne, ale aspon to vzhledem k velikosti obchodu netrvalo moc dlouho. Ve Walmartu maji vhodnych potravin zhruba stejne, jenze navic nejdou najit v zaplave vsech tech no fat a no sugar umelych hmot. Jedina vec, ktera je vsude na svete, jsou cinske nudlicky. Lisi se jen cenou (proti Altaji zhurba 7x drazsi).

 

Narodni park je krasny. Hory jsou pomerne tuctove, vypadaji asi jako trochu vetsi Jeseniky. Nadherny je ovsem les. Spise prales. V parku se zasadne netezi a stromy se neodklizeji ani kdyz padnou pres cestu. Kdyz pred 30 lety priletel z Evropy kurovec, nechali stromy umrit, takze nejvyssi kusy hrebene vypadaji trochu jako u nas. Ale uz se to spravuje. Vetsina parku jsou ale listnace a smisene lesy. Na prvni pohled podobne jako u nas, akorat misto smrku rostou jedle, ktere nastesti kurovec nezere. Stromu je tu neuveritelne mnozstvi druhu. Park se chlubi tim, ze je v nem nejvic rostlinnych druhu v Americe. Asi to je pravda. Tak smiseny les jsem jeste nevidel. A jeste jeden zasadni rozdil proti ceskemu lesu: podrost tvori jakysi maly strom ci velky ker, ktery vypada jako magnolie a je to pry rododendron. V parku jich jsou miliony. Chtel bych to videt rozkvetle...

 

Narodni park tady znamena skutecne prisnou rezervaci. V celem parku neexistuje lidske obydli, natoz chata ci snad hotel - vse bylo po ustaveni parku zlikvidovano (mimochodem, park vznikl tak, ze se dobrovolnici a vlady TN a NC slozily a pudu vykoupili; pulku zaplatil Rockefeller). Skoro kazdym udolim vede turisticka trasa, napric vede silnice a pak tu je par vyhlidkovych silnicek. Na turistickych trasach je asi 100 povolenych taborist, na hrebeni jsou kazdych 8-12 km boudy na prespani (tri steny a drateny plot proti medvedum). Nic jineho tu neni. Takze kdyz se clovek rozhlidne z hrebene, vsude jsou jenom lesy. Nikde netrci zadny hotel, silnice, proste jenom lesy. Bez pasek, bez umelych pruhu jinych druhu stromu... absolutni divocina. Les je pry vzacny tim, ze byl pouze jednou vykacen - kdyz prisli v pulce 19. stoleti kolonisti, tak les vypalili a snazili se tu neco pestovat. Pak se to nechalo prirozenym zpusobem zarust. V nekterych udolich se pry zachovaly zbytky puvodniho lesa, jedineho na vychode USA.

 

Po cestach nikdo moc nechodi. Ostatne, sruby nemaji velkou kapacitu a jinde se na hrebeni spat nesmi, takze regulace je celkem prisna. Clovek musi rezervovat misto predem. Pry 92% z 10000000 rocnich navstevniku parku nevyleze z auta dal nez k lavicce na parkovisti. Ze zbytku pry 80% pouzije vyhradne asfaltove chodniky, ktere jsou na nekolika malo mistech natazeny mezi parkovistem a blizkou prirodni zajimavosti. Rocne se pry vyda asi 2000 lidi na tzv. Apalachian Trail, coz je 2120 mil dlouha turisticka znacka, zacinajici v Georgii a vedouci po hrebenech celych Apalacskych hor az do statu Maine na severovychodni hranici s Kanadou. Pry asi 200 z nich tuto cestu dokonci. Trva to 4-6 mesicu, kdyz se clovek nikam nezene, rekord je pry 60 dni. To nam rekli dva borci, ktere jsme potkali v jednom srubu, kteri se zrovna o tento vykon pokouseli. Meli za sebou prvnich 14 dni a 220 mil. Byli moc legracni. Jeden byl ten typ co se leta peclive pripravoval, vse ma na gram optimalizovane, vlastnorucne vyrobeny varic z plechovky od kokakoly na dentaruak, protoze je lehci nez od Colemana, predem si poslal postou balicky oprimalizovanych potravin na spoustu mist po trase. Druhy vysmaty borec, co vzal co ho napadlo, jidlo shani az kdyz mu dojde (zrovna mu docela dochazelo), sjede pro nej nekam stopem, dyk prece aspon jednou tejdne musi krizit silnici. Tomu rikam job.

 

Pocasi vyslo perfektne, tri ze ctyr dni bylo nadherne modro, jeden den zatazeno, akorat ve stredu vecer jsem zmokli chvili pred tim, nez jsme dorazili do srubu. Zda se, ze prislo jaro.

 

 

Radnor State Park

 

To je mala rezervace na kraji Nashvillu. Nic moc, neco jako Kunratak, ale tady je to hotovy zazrak. Uprostred sveta aut, lidi a betonu je najednou par km ctverecnich klidu. Stejne jako v pripade n.p., vse je zakazano, nikde domy, nikde auta, i historie vzniku je podobna. Proti zazitkum z Kourovych hor Radnor ponekud vyblednul, ale zas se tam da dojet za pul hodiny na kole. Urcite se tam vypravim jeste jednou, az pokroci jaro - jednak zelene stromy jsou hezci, ale  hlavne se tesim na tu spoustu zvirat, co tam pry zije - hlavne na zelvicky!

 

 

16. brezna 2003 nedele

 

Zacina mi pripadat, ze tu mam skoro stejne kamaradu jako v Praze. Nedostatkem spolecenskych akci rozhodne netrpim... ve stredu jsme byli v hospode s Peterem, ve ctvrtek se promita evropsky film a po nem jsme byli taky v hospode, v patek byla party u McKenzieho, v sobotu se konal puldenni vylet do Montgomeryho parku, kde jsme nejdriv hrali fotbal a pak poradali pinik, dneska jsem jel na kole do jineho parku a zitra je oslava na pocest obhajoby Nickovy disertace. Skoro az moc :-) MImochodem, ten Peter je z Drazdan a zna se velmi dobre s mym spoluzakem ze skoly. A to ani nedela nas obor. Svet je skutecne maly.

 

Vylet po americku - Montgomery Bell State Park

 

V sobotu jsem si uzival americkeho zpusobu navstevy prirody. Vezme se auto, jede se zhruba pul hodiny po dalnici a pul hodiny krajinou do nejakeho State Parku, cestou se koupi drevo (!), zastavi se u pumpy koupit sirky a sebrat nejake zadarmo noviny na podpal, prijede se na obrovske parkoviste u velke louky, na ni se hraje 2 hodiny fotbal (americti belosi nehispanskeho puvodu si hazi baseballovym mickem), pak se sedne do auta, jede se na druhy konec parku, kde je taky obrovske parkoviste a okolo les, v kterem jsou rozesety lavicky a plechove grily, na lavicky se rozlozi strasne moc jidla, na plechovem grilu se zapali zakoupene drevo a kdyz uz jsou vsichni precpani, tak se jede domu. Je to moc prima, rozhodne to da min prace, nez se nekde plahocit s batohem :-) Akorat vubec netusim, jak ten park vlastne vypada. Kolem parkoviste byl les zdupany a osklivy.

 

Krajina okolo Nashvillu je docela pekna. Vypada asi takhle (snad mohu zobecnit to jak vypadala cesta do tohoto parku). Predne nema smysl pojem vesnice a mesto - ani jedno v evropskem slova smyslu neexistuje. Krajina kolem Nashvillu je (docela pekny) les, prevazne listnace, momentalne bez listi, takze nevim jake, vypada to jako buky; vyjimecne nejake louky s kravama; pestovat jsme nic nevideli. V tom lese jsou rozesety domy. Nekde je koncentrace vyssii, nekde nizsi, ale prakticky neexistuje, aby clovek co minutu nejaky nepotkal. Zadna centra (neco jako vesnice) ovsem vicemene neexistuji. Clovek proste jede krajinou, okolo semtam domy, obcas z niceho nic uprostred niceho kostel ci skola, benzinka ci rychle obcerstveni. Ne vyrazne odlisne ostatne vypada i Nashville, s vyjimkou downtownu. Akorat v Nashvillu jsou hlavni silnice nepretrzite lemovany malymi, vetsimi ci jeste vetsimi (podle vzdalenosti od centra) nakupnimi centry a restauracemi. Mezi hlavnimi silnicemi jsou ale akorat domky skryte mezi stromy. Podobny vyhled byl vlastne i z dalnice cestou do Kourovych hor (asi 200 mil na vychod). Vsude les, vyjimecne pastviny. Krajina je kopeckovata, asi jako jizni Cechy.

 

Percy Warner Park

 

Dneska jsem navstivil nejvetsi rekreacni zonu ve meste, Percy Warner park. Lezi na jiznim okraji mesta, od centra tak 15km. Okolo je luxusni ctvrt Belle Meade, s krasne upravenym bulvarem lemovanym honosnymi stavbami v reckem slohu; rika se, ze "cim vic jonskych sloupu, tim bohatsi majitel" :-) Vlastni park vypada asi jako Kunratak, je o neco vetsi, o trochu vic kopcovaty, a je v nem min normalnich a vic asfaltovanych cesticek. Po asfaltovych cestach se vyborne jezdi na kole, kolem dokola to ma se vsema zakrutama dobrych 15km. Mensi cast americanu po tech cestach beha (jogginguje), vetsi cast jezdi na kole a nejvetsi cast jezdi v cabrioletu. Uvnitr parku neni vubec rozlezla komerce, proste prima misto k odpocinku. Chyba ovsem je, ze je takove misto v Nashvillu vicemene jedine.

 

25. brezna 2003 utery

 

Prislo definitivne jaro. Vlastne, spis bych rekl, ze jaro prave skocilo a zaclo leto. Dva tydny bylo moc prijemne. Minuly tyden uz ale bylo obcas ponekud horko a vlhko. (Ted je to zas lepsi, odhaduju tak 20.) Vevnitr uz je diky klimatizaci vetsi zima nez venku.

 

Hardins - Junkyard Cave (to druhe je puvodni nazev, pote, co ji dobrovolnici vycistili, tak ji prejmenovali)

 

Outdoor Recreation Center poradal vylet do jeskyne. Nafasovali jsme helmy, baterky a svacinu, nalozili nas do tranzita, odvezli kousek za mesto a vysadili nas uprostred lesa u nenapadneho vchodu do jeskyne. Ponekud nas zdrzelo, ze velitel dostal spatny klic, takze jsme cekali hodinu nez prijel spravce se spravnym klicem, ale aspon jsme snedli svacinu cistyma rukama :-) Bylo nas 12 studentu (z toho 2 instruktori) a jeden jeskynar. Divek presne polovina (jeskynare nepocitaje), coz me celkem prekvapilo.

 

Podobne jako u nas existuje v Americe nevladni jeskynarska organizace, ktera se snazi skupovat nebo aspon pronajimat jeskyne (tahle je napr. pronajata). Pokud nejakou ziska, tak v ni provadi zakladni udrzbu a pruzkum, zpravidla tam taky osadi vrata. Takze v principu jako u nas.

 

Jeskyne ma udajne asi 5km chodeb, ale je rozdelena na tri casti propojene jen sifony. Proteka ji v cele delce potok. Cast, kterou jsme navstivili, je zhruba 1.5km dlouhe aktivni koryto potoka, tj. vicemene zadna vyzdoba a vzadu pred sifonem hodne bahna - kdyz zaprsi, je tam vody hodne. Typicky prurez 5m na sirku, 3m na vysku, vody po kotniky. Misty vetsi, misty je treba jit po ctyrech. Odbocky vesmes zadne. Trochu se to podoba Amaterce, ale je to samorejme o dost mensi. Celkem pekna dvouhodinova prochazka.

 

Pickett State Park

 

Outdoor Recreation Center poradal vylet do prirody. Nafasovali jsme svacinu, nalozili nas do tranzita, odvezli na druhy konec Tennessee a vysadili nas uprostred lesa na nenapadnem parkovisti, kde zacinala okruzni stezka kolem parku. Tentokrat nas bylo 9 (z toho 3 instruktori). Navod k parku sliboval piskovcove utvary, jeskyne, mosty, vyhledy. No, nic moc. Bylo tam sice par previsu a obcas nejaka vyhlidka na zalesnenou rokli, ale na ceske pomery zadna slava. Co je ovsem parada, je tamni les. Podobne jako v Kourovych horach - strasne moc druhu stromu (jedle, borovice, modriny, duby a dalsi neidentifikovatelne listnace, jako podrost magnolie) a na vetsine uzemi prales, stromy se nekaci a neodvazi. Pocasi nadherne, prochazka pekna, i kdyz ponekud kratka.

 

Krajina po ceste vypada velmi podobne jako jsem popsal okoli Nashvillu. Tzn. vsude les, vyjimecne louky s konma a kravama. Ani zde jsem nevidel nic pestovat. Domy vicemene vsude, vesnice zadne. Jednou za cas mestecko. Domy na venkove jsou prevazne drevene, prizemni, s velmi nizkou strechou, vetsinou uzke a dlouhe. Obcas jsou k videni krasne domy, vetsinou takove normalni (mozna o trochu prostsi nez v Nashvillu), ale docela casto taky silene barabizny, oblozene harampadim. Moje hypoteza je, ze pro nejchudsi lidi je vyhodne koupit par metru lesa (vicemene zadarmo), neco tam postavit (tady se zrejme na nejake uzemni plany nijak zvlast nehraje) a zit prakticky zadarmo uprostred niceho.

 

Televize a radio

 

U prilezitosti valky v Iraku jsem prozkoumal televizi (doted jsem nejak nemel potrebu ji zapnout). Chytame asi 60 kanalu, z toho je asi 10 zpravodajskych, jeden specializovany na pocasi, jeden na historii, jeden na cestopisy a dalsi jsem nestudoval, vesmes vnich byly samy umelohmotny ksichty nebo reklamy. Zpravodajstvi me nejvic zaujalo na BBC, CBS a CNN. BBC je dobra v tom, ze mluvi taky o nekom jinem nez o Americanech :-) Pozitivni je, ze jim vicemene rozumim (hlavne anglicanum). Prvni hodinu me zpravodajstvi fascinovalo, jak maj reportery uplne vsude (kazda stanice jede do Iraku s jinou jednotkou), jak strihaj prime vstupy ze vsech moznych mist Blizkeho vychodu, rozhovory se senatory a vyslouzilymi generaly (ale taky treba s kuvajtskym velvyslancem nebo s borcem zajatym Irakem v jednadevadesatem). Casem to ale zacne nudit. Porad se opakujou, celkovy obrazek toho co se deje, si z toho clovek stejne neudela. Lepsi je cist noviny.

 

Oblibena otazka: co si myslej Americani o valce? Nemam tucha. Podle CNN vcera souhlasily zhruba dve tretiny, proti byla asi ctvrtina. Rozptyl 4.4% (to si pamatuju presne, zaujalo me, ze to uvadej). Krome protivalecnych demonstraci uz v televizi ukazali i jednu provalecnou :-)

 

Taky jsem pred casem zkoumal radio. Chytame nescetne stanic, poslouchat se da jedna, kde vysilaj prevazne ne uplne spatnej rap. Chyba je, ze tocej porad dokola asi deset pisnicek, kazdou slysim v prumeru jednou za dve hodiny, ne-li casteji. Nektery z nich dokonce ani nejsou ty nejhorsi. Legracni je, ze misto sprostych slov radio pipa :-) Radiu bohuzel vubec nerozumim, akorat obcas v nektere reklame rozpoznam znamou znacku. Obecne cernochum vubec nerozumim.

 

4. dubna 2003 patek

 

Fotky z Kourovych hor jsem se rozhodl nechat udelat v obchode, ktery mi byl doporucen jako dobra firma (taky dvakrat drazsi nez supermarket.) Tak teda jo, vyzvednu si fotky, a presto ze bylo skoro celou dobu slunicko, na fotkach neni vubec modra obloha. Tak jsem tam druhy den zasel, ze se mi nejak nezda, ze jsou ty fotky moc svetle. Tak se zacli hned omlouvat a ze mi to do zitrka predelaj. Prijdu dalsi den a fotky jsou uplne stejny, ne-li horsi. Tak ze to teda znova predelaj. Prijedu tam dalsi den, nicmene oproti slibu nejsou fotky vubec. To uz me docela stvali, protoze ten obchod neni uplne blizko a taky je tam dycky fronta... No nakonec z nich vypadly fotky jakz takz slusny, mozna jsou i lepsi nez ty ze supermarketu, kde jsem nechal delat prvni film... Chlapik mel nejaky reci, ze kdyz chci modrou oblohu, tak ze budu mit cerny ty stiny v popredi, coz mi prislo, ze da celkem rozum a taky ze jsem to tak chtel. Mozna by bylo lepsi zahodit pocitace a zase delat fotky tak, jak jsou vyfocene, a ne tak, jak si pocitac mysli, ze jsem to vyfotit chtel.

 

South Cumberland

Tehle park se nachazi na jihu, pobliz Chattanoogy. Krajina tu vypada tak, ze kousek na sever od jizni hranice Tennessee probiha asi 200m vysoka nahorni plosina, siroka misty par km, misty par desitek km, a do te se zarezavaji hluboka uzka udoli. Vse je porostle krasnym lesem, jako zrejme vsude tady v Tennessee. Tenhle statni park vlastne sestava z mnoha malych parciku, vetsinou se chrani kus nejakeho pekneho udoli.

Tam co jsme byli je jako velka vzacnost vyzdvihovano, ze diky laskavosti majitele zbytku udoli muzeme chodit i mimo statni uzemi (ktere je pomerne malicke), a dokonce je mimo park i taboriste (zadarmo!) a nejdelsi cesta ma skoro 13 mil. Udoli je nadherne. Opet pusty les, spousta druhu stromu, prvni se uz zacaly zelenat. Protekajici potok obcas tvori pereje a vodopadky. V jenom miste se da vylezt na skalu nad udolim, rozhled je paradni. Naprosta pustina, nikde nevidet znamky civilizace. S jedinou vyjimkou: na prduce romantickem miste na druhem brehu udoli stoji velka hacienda. Inu, ma smysl vlastnit udoli kde nic neni - clovek ma garanci, ze mu nikdo nezkazi vyhled z obyvaku.

 

 

NHL - Predators vs. Mighty Ducks

 

Jeste jednou jsem vyrazil na hokej. Protoze mistni bridilove nepostoupili do play-off, byl to posledni zapas sezony na domacnim lede. Musim rict, ze jsem z nej mel uplne jiny dojem nez minule. Predne, prislo asi dvakrat tolik divaku, takze hala byla docela plna a tudiz i relativne hlucna. Samozrejme se nijak zvlast nefandi, ale aspon uz to tam nevypadalo jako na tenise. Dokonce i lidi jasali pri peknych akcich (jakoze jich bylo dost) a vubec mi prislo, ze mel zapas vetsi spad nez minule. Ale mozna uz to podruhe cloveku tak neprijde.

Rozhodujici postava zapasu byla stejna jako minule. Cesky brankar Vokoun nezklamal. Nedokazu pochopit, jaktoze dostal za cely zapas jen dva goly, ale je fakt, ze Anaheim jeste parkrat trefil tycku a parkrat netrefil (skoro) prazdnou branu - typicky se Vokoun natahl jak siroky tak dlouhy a utocnik nedokazal zvednout puk. Inu, jak na ceske extralize.

V prvni tretine byl pomer strel 15:2 ve prospech domacich. Nenechte se zmylit, vicemene to bylo tak, ze Anaheim mel dve vylozene sance a domaci zadnou. Je fakt, ze Nashville docela tlacil, ale obrana i brankar Anaheimu byli skveli. Naopak oba brejky soupere chytil Vokoun jentaktak. Jednu akci dokonce zalozil (presne stejne jako minule) tim, ze zpoza brany prihral souperovu utocniku, ktery ovsem netrefil prazdnou branu.

Tlak Nashvillu skocil se zacatkem druhe tretiny. Byli sice porad jeste aktivnejsi, ale to skoncilo, kdyz v polovine zapasu sel Anaheim do vedeni 1:0 z trestneho strileni. Nechci tvrdit, ze by to byla Vokounova chyba, ale nic zazracneho ten utocnik nepredvedl, proste vcas vystrelil k tyci. Ke konci tretiny Nashville vyrovnal nadhernou strelou na jeden dotek z buly do ruzku.

Treti tretina byla prehlidka ztracenych sanci, presne jak obvykle v Pardubicich. Hralo se velmi utocne (jako ostatne celou dobu) a jen um Anaheimskeho brankare a neschopnost Anaheimskych utocniku zapricinila, ze zapas skoncil po tech tretinach 1:1 (na strely zhruba 35:30 pro domaci).

V prodlouzeni jednoznacne prevladal tlak Anaheimu. Uz to vypadalo, ze se domaci za pomoci tycek ubrani, kdyz 45 vterin pred koncem nejakej borec nahodil od mantinelu a Vokoun si to srazil mezi betony do brany. Legrace.

Co zaverem. Kvalita zapasu asi jako to nejlepsi co lze videt v ceske lize, ale taky nic vic. Prostredi nesrovnatelne. Na druhou stranu, v ceske lize bych asi nesel na zapas dvou tymu, kterym uz o nic nejde (Nashville nema sanci na postup, Anaheim ho ma naopak jisty). Tady se ovsem i za danych okolnosti snazili perfektne.

Ostatni zaztiky z Nashvillu jsou zde.
Homepage je zde.