[MAF033: MA pro F, 1. ročník, ZS 2003/2004, M.Rokyta]

Pravidla a průběh zkoušek


->  Termíny zkoušek, přihlášení na zkoušku

Vypsané termíny najdete v rámci studijního informačního systému na stránce http://www.mff.cuni.cz/vnitro/is/sis/. Na stejné stránce dostanete i možnost se přihlásit na zkoušku. Pokud budou nějaké nejasnosti nebo pokud například nebudete schopni se příhlásit, kontaktujte mne, nejlépe emailem na mirko.rokyta@mff.cuni.cz. Pokud někomu z nějakých důvodů nevyhovuje emailová komunikace, může mě kontaktovat i jiným způsobem - viz kontakty na mě.

->  Známky, průběh a pravidla zkoušky

Používá se čtyřstupňová stupnice: 1=výborně, 2=velmi dobře, 3=dobře, 4=neprospěl(a). Je-li udělena známka 4, zkouška se opakuje (včetně písemky). Celkem máte na udělánízkoušky tři pokusy (termíny).

Zkouška začíná písemkou, obsahující tři početní a dvě teoretické otázky. Písemka trvá 2.5 hodiny. Do deseti minut od zadání písemky je možno od zkoušky odstoupit bez jakýchkoli následků. Každá z otázek je hodnocena 20 body. Písemka se hodnotí jako napsaná, pokud jsou splněny všechny tři náledující podmínky:

Je-li písemka napsaná, je orientační známka z ní:
  1. ... je-li bodový zisk 100 - 90
  2. ... je-li bodový zisk 90 - 70
  3. ... je-li bodový zisk 70 - 55
Po písemce může následovat ústní dozkoušení s cílem upřesnit výslednou známku. Při ústní zkoušce dostanete po zadání otázek nějaký čas na přípravu (cca 15 minut). Ústní část zkoušky se už nemusí konat, to v případě, že budu už po písemce vám schopen nabídnout nějakou známku. Ústní část se tedy bude konat jen v případě, kdy budu váhat nebo v případě, že si budete chtít původně nabízenou známku vylepšit.


->  Písemka

Teoretické otázky písemky mohou být z čehokoli, co tvoří požadavky k ústní zkoušce. O příkladech podrobněji již nyní:
  1. Najít limitu posloupnosti nebo (oboustrannou nebo jednostrannou) limitu funkce v bodě. U funkcí můžete použít kteroukoli z vám známých technik: výpočet pomocí úprav a základních limit, L'Hospitalovo pravidlo, Taylorův polynom. Nezapomeňte na to, že je možné všechny tři techniky kombinovat.
  2. Najít primitivní funkci k dané funkci. Opět použijte jakýkoli korektní postup, který povede k cíli, bez ohledu na to, kdo vás jej naučil. (Vzpomeňte, že výšku budovy lze změřit pomocí barometru na mnoho různých způsobů.)
  3. Vyšetřit průběh funkce. Nezbytné je: nalézt definiční obor; spočíst limity v krajních bodech intervalů definičního oboru; určit, kde je funkce spojitá; zpozorovat sudost, lichost, periodicitu; určit intervaly monotonie, lokální a globální extrémy, intervaly konvexnosti, konkávnosti a inflexní body; načrtnout graf funkce, který co nejlépe vystihuje její vlastnosti. Na známku 1 budu očekávat též nalezení jednostranných derivací v bodech, kde neexistuje oboustranná derivace, a nalezení asymptot funkce v nekonečnu (pokud je funkce má). Při náčrtku vám určitě pomůže, když si spočtete konkrétní hodnoty funkce ve význačných bodech, průsečíky funkce s osami, hodnoty derivace v důležitých bodech (určíte tím směrnici tečny) atd.

Pamatujte prosím na to, že ten, kdo bude opravovat písemku, nemusí být nutně Rokyta. Vysvětlete proto vždy svůj postup.

  • Předčasný odchod z písemky - výhoda nebo ne?
  • Z písemky můžete odejít "bez újmy na obecnosti" kdykoli v průběhu prvních 10 minut po zadání příkladů. Na takové studenty budu nahlížet, jako by se na termín nepřihlásili, tj. žádnou známku nedostanou a termín jim nepropadne. Ti, kteří se po 10 minutách písemky rozhodnou, že zůstávají, přistupují ke zkoušce se vším všudy, tedy v každém případě obdrží jednu z možných známek. Pozor, tato výhoda je relativní, jsou známy případy těch, kteří postupně odešli ze všech písemek ("čekali na lepší zadání") a nakonec zkoušku nestihli udělat vůbec.

  • Kalkulačky, tabulky
  • Kalkulačky u písemky používat můžete, ovšem pouze ty jednoduché algebraické, umožňující základní aritmetické operace a výpočty hodnot elementárních funkcí. Nemůžete tedy používat grafické kalkulátory (schopné kreslit grafy funkcí), ani kalkulátory umožňující symbolickou manipulaci (derivování, integrování). Tabulky (například Bartsch) za účelem například součtových vzorců pro goniometrické funkce jsou povoleny.


    ->  Konzultace, kontakt

    Konzultaci je možné kdykoli po předběžné domluvě a nalezení společného času. Tuto můžete uskutečnit bud emailem na adresu mirko.rokyta@mff.cuni.cz (preferuji) nebo telefonicky. Telefon ke mně do pracovny je 2 2191 3269, v nutných případech mi můžete volat i na číslo 603 342735. Pracovnu mám v Karlíně, 2. patro, KMA, lokální telefonní linka 3269.


    Štěstí u zkoušek a hodného zkoušejícího přeje
    M. Rokyta 17.12.2003


    back