Jakub Hrnčíř

Matematické setkávání na MFF

O studování matematiky

Základy numerické matematiky NMNM201, zimní semestr 2018-2019

Pravidla předmětu (zápočty, zkoušky) najdete v SISu. Studijní materiály je možno naleznout na webech přednášejících: Miroslav Tůma Vít Dolejší

Domácí úkoly

Zadání budou vyvěšována na těchto stránkách. Na vypracování je vždy týden, odevzdat je můžete:

Matlab

Na cvičeních (většině počínaje druhým) budeme pracovat se softwarem MATLAB. Pokud by jste chtěli sami něco zkoušet nebo mimo cvičení pracovat se skripty ze cvičení, software Matlab je dostupný ve školních labech. Alternativou je Octave, který je zdarma a lze s ním pracovat i online. Většina skriptů ze cvičení (vyjma snad nějakých sofistikovanějších grafických prvků) by měla fungovat stejně dobře i v Octave.

Cvičení – v pondělí v 10:40 v K11

Cvičení nejsou povinná, ale jsou pro vás. Pokud by vám na nich něco nevyhovovalo, řekněte mi to, třeba to dokážeme zlepšit.

Další odkazy

Učení se matematice i obecně

Chci matematice rozumět lépe

Během studia se člověk snadno dostane do situace, že se učí mnoho detailů z nějaké matematické disciplíny, nebo sice projde zkouškou, ale přesto látce stále nerozumí. Často je dobrý nápad (kromě ptaní se každého, kdo by mohl pomoci) využít nějaký jiný zdroj než skripta. Někdy pomůže popularizační zdroj, někdy pomůže znát historický kontext látky, často je nejdůležitější hledat odpovědi na otázky "proč je potřeba studovat zrovna tohle" a "proč se to formuluje zrovna takhle". Zde uvádím pár inspirací, které mě pomohly.

Pedagogika (nejen) matematiky

Jedním z mých zájmů jsou "zatím alternativní" pedagogické metody, což je také důvod, proč vedu tyto cvičení. Zde jsou některé z inspirací, ze kterých vycházím: