Monday,
30th August |
Afternoon |
|
|
|
|
|
|
|
|
Subsection A1 |
Lecture room: 181, 1st floor |
Subsection A2 |
Lecture room: 176, 1st floor |
|
|
|
|
|
|
1st block |
Chair: |
1st block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
14.30 -14.55 |
I. Agricola |
14.30 -14.55 |
P. Walczak |
|
Metric
connections with torsion and string theory (25 min.) |
Conformal properties of foliations (25 min.) |
|
15.00 - 15.25 |
M. Sekizawa |
15.00 - 15.25 |
P. Mira |
|
On
curvatures of linear frame bundles with naturally lifted Riemannian |
The Cauchy problem for Bryant surfaces (25 min) |
|
metrics (25 min.) |
|
|
|
|
15.35-15.50 |
H. Endo |
15.35-15.50 |
L.Velimirović |
|
On nearly
cosymplectic manifolds of constant $fi$-sectional curvature with |
On infinitesimal bending of a subspace of a
Riemannian space (15 min.) |
|
a submersion of
geodesic fibres (15 min.) |
|
|
|
15.55-16.10 |
W. Kozlowski |
15.55-16.10 |
C. Murathan |
|
Flat functions
on affine and Riemannian manifolds (15 min.) |
Ricci generalized pseudo-parallel hypersurfaces
(15 min.) |
|
|
|
|
|
|
COFFEE BREAK |
|
COFFEE BREAK |
|
|
|
|
|
|
|
2nd block |
Chair: |
2nd block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
16.30 -16.55 |
A.V.Bolsinov |
16.30 -16.55 |
Makiko Tanaka |
|
Integrability
of geodesic flows on Riemannian manifolds (25 min.) |
Geometry of finite symmetric spaces (25 min.) |
|
17.00 - 17.25 |
E. Molnar |
17.00 - 17.25 |
R. Smirnov |
|
Projective
models of homogeneous 3-orbifolds and manifolds (25 min.) |
A
new invariant theory: Invariants, covariants and joint invariants of Killing |
|
17.30-17.50 |
E. Samiou |
tensors (25 min.) |
|
|
|
|
17.35 - 17.50 |
Isabel Fernandez-Delgado |
|
Homogeneous
spaces with sections (joint work with Andreas Kollross) (20 min.) |
Maximal
surfaces with conelike type singularities in complete flat three |
|
17.55-18.10 |
D. Vylegzanin |
dimensional space-times (15 min.) |
|
Generalized
Hermitian geometry on manifolds with f-structures (15 min.) |
17.55-18.10 |
L.O. Popescu |
|
|
|
New aspects in sub-Finslerian geometry (15 min.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tuesday, 31st August |
Morning |
|
|
|
|
|
|
|
|
Section
A-Plenary |
Lecture room: 181, 1st floor |
|
|
|
|
|
|
|
|
1st block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
|
|
8.30 - 9.15 |
P. Gilkey |
|
|
|
Complete
k-curvature homogenous pseudo-Riemannian manifolds which are |
|
|
|
not locally
homogeneous (45 min.) |
|
|
|
9.25 - 10.10 |
Yu. Nikolayevsky |
|
|
|
Harmonic
homogeneous manifolds of nonpositive curvature (45 min.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
COFFEE BREAK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2nd block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
|
|
10.30 - 11.15 |
J. Eichhorn |
|
|
|
Dirac analysis
on open Riemannian manifolds (45 min.) |
|
|
|
11.25 - 12.10 |
R. Bishop |
|
|
|
Generalized
Cone Constructions in Riemannian, Alexandrov, and Lorentz |
|
|
|
spaces (45 min.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Tuesday, 31st August |
Afternoon |
|
|
|
|
|
|
|
|
Subsection A1 |
Lecture room: 181, 1st floor |
Subsection A2 |
Lecture room: 176, 1st floor |
|
|
|
|
|
|
1st block |
Chair: |
1st block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
14.30 -14.55 |
Stana Nikčević |
14.30 -14.55 |
R. Wolak |
|
Complete
curvature homogeneous pseudo-Riemannian manifolds (25 min.) |
Maps between manifolds foliated by Riemannian
foliations (25 min.) |
|
15.00 - 15.25 |
N. Blažić |
15.00 - 15.25 |
Z. Olszak |
|
Conformally
Osserman curvature (25 min.) |
On almost cosymplectic manifolds (25 min.) |
|
15.35-15.50 |
B. Fiedler |
15.35-15.50 |
M. Czarnecki |
|
Generators of
algebaic curvature tensors based on a (2,1)-symmetry (15 min.) |
Some properties of Hadamard foliations (15 min.) |
|
15.55-16.10 |
Teresa Arias-Marco |
15.55-16.10 |
S. Aynur Uysal |
|
About
classification of six dimensional naturally reductive spaces (15 min.) |
D-recurrent spaces with Ricci quarter-symmetric
metric connection (15 min.) |
|
|
|
|
|
COFFEE BREAK |
|
COFFEE BREAK |
|
|
|
|
|
|
|
2nd block |
Chair: |
2nd block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
16.30 -16.55 |
A. Arvanitoyeorgos |
16.30 -16.55 |
B. Csikos |
|
Flag manifolds
with homogeneous geodesics (25 min.) |
A
Schläfli-type formula in pseudo-Riemannian Einstein manifolds and its |
|
|
|
application to the Kneser-Poulsen conjecture (25
min.) |
|
17.00 - 17.25 |
Z. Dušek |
17.00 - 17.25 |
H. Tamaru |
|
New examples of
g.o. manifolds in dimension 7 (25 min.) |
A class of non-compact homogeneous Einstein
manifolds (25 min.) |
|
17.30-17.50 |
J.T. Cho |
17.30-17.50 |
J. Mikeš |
|
Eta-parallel
contact metric spaces (2O min.) |
F-planar mappings onto special Riemannian spaces
(20 min.) |
|
17.55 -18.10 |
C. Rosales |
17.55-18.10 |
H. Vavříková |
|
Stable constant
mean curvature hypersurfaces inside convex domains (15 min.) |
On almost geodesic mappings onto Riemannian
spaces (15 min.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Thursday, 2nd Sept. |
Morning |
|
|
|
|
|
|
|
|
Subsection A1 |
Lecture room: 181, 1st floor |
Subsection A2 |
Lecture room: 176, 1st floor |
|
|
|
|
|
|
1st block |
Chair: |
1st block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
8.30 - 9.15 |
J. Lauret |
8.30 - 9.15 |
E. Heintze |
|
Geometric
structures on nilmanifolds: a distinguished compatible metric (45 min) |
Involutions
of affine Kac-Moody algebras and infinite dimensional symmetric |
9.25 - 10.10 |
E. Garcia-Rio |
spaces (45 min.) |
|
|
New
examples of complete locally conformally flat manifolds of negative |
9.25 - 10.10 |
J. Szenthe |
|
Ricci curvatures (45 min.) |
|
On generalizations of Birkhoff's theorem (45 min.) |
|
|
|
|
|
|
COFFEE BREAK |
|
COFFEE BREAK |
|
|
|
|
|
|
|
2nd block |
Chair: |
2nd block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
10.30 - 11.15 |
E. Boeckx |
10.30 - 11.15 |
Barbara Opozda |
|
Characteristic
reflections in contact metric geometry (45 min.) |
Affine totally real surfaces in C^2 (45 min.) |
|
11.25 - 12.10 |
Olga Gil-Medrano |
11.25 - 12.10 |
S. Ivanov |
|
A critical
radius for unit Hopf vector fields on spheres (45 min.) |
Einstein $G_2$-manifolds with closed fundamental 3-form (45 min.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Thursday, 2nd Sept. |
Afternoon |
|
|
|
|
|
|
|
|
Section A-plenary |
Lecture room: 181, 1st floor |
|
|
|
|
|
|
|
|
1st block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
|
|
14.30 - 15.15 |
D. Alekseevsky |
|
|
|
Kaehler
submanifolds of a quaternionic Kaehler symmetric space (45 min.) |
|
|
|
(45 min.) |
|
|
|
|
15.25 - 16.10 |
P. Michor |
|
|
|
Riemannian
metrics on space of plane curves and of immersions (45 min.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
COFFEE BREAK |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Subsection A1 |
Lecture room: 181, 1st floor |
Subsection A2 |
Lecture room: 176, 1st floor |
|
|
|
|
|
|
2nd block |
Chair: |
2nd block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
16.30 - 17.15 |
O. Kowalski |
16.30 - 17.15 |
V. Matveev |
|
On
3-dimensional Riemannian manifolds with prescribed Ricci eigenvalues |
Lichnerowicz-Obata conjecture (45 min.) |
|
(45 min.) |
|
|
|
|
17.25 -17.50 |
G.Calvaruso |
17.25 -17.50 |
Akito Futaki |
|
Symmetry
conditions on conformally flat Riemannian manifolds (25 min.) |
Asymptotic Chow semistability and integral
invariants (25 min.) |
|
17.55 - 18.10 |
Ana Hurtado |
17.55 - 18.10 |
Toyoko Kashiwada |
|
Volume,
energy and generalized energy of unit vectors on Berger's spheres. |
Study
on a class of almost contact structures in connection with l.c.a. |
|
Stability of
Hopf vector fields (15 min.) |
K-structures (15 min.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Friday, 3rd Sept. |
Afternoon |
|
|
|
|
|
|
|
|
Subsection A1 |
Lecture room: 181, 1st floor |
Subsection A2 |
Lecture room: 176, 1st floor |
|
|
|
|
|
|
1st block |
Chair: |
1st block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
14.30 -14.55 |
Mirjana Djorić |
14.30 -14.55 |
E. Loubeau |
|
CR
submanifolds of maximal CR dimension of Kaehler manifolds and their |
The stability of biharmonics maps (25 min.) |
|
almost contact
structure (25 min.) |
|
|
|
15.00 -15.25 |
V. Balashchenko |
15.00 - 15.20 |
K. Arslan |
|
Canonical
structures on generalized symmetric spaces and generalized |
On biharmonic curves and surfaces (20 min.) |
|
Hermitian
geometry (25 min.) |
|
|
|
15.35-15.50 |
Z. Senturk |
15.35-15.50 |
S. Altay |
|
Warped product
manifolds (15 min.) |
On Ricci tensor of weakly concircular symmetric
spaces (15 min.) |
|
15.55-16.10 |
Sz. Walczak |
15.55-16.10 |
F. Ozen |
|
Collapse of the
foliated manifolds (15 min.) |
Generalized
Projective Recurrent and Generalized Concircular |
|
|
|
Recurrent Riemannian manifolds (15 min.) |
|
|
|
|
|
|
COFFEE BREAK |
|
COFFEE BREAK |
|
|
|
|
|
|
|
2nd block |
Chair: |
2nd block |
Chair: |
|
|
|
|
|
|
16.30 - 16.55 |
Midori Goto |
16.30 - 16.55 |
J. Karatsobanis |
|
Global
structures of compact conformally flat semi-symmetric spaces in |
Some classes of 3 dimensional contact metric
manifolds (25 min.) |
|
dimension 3 (25 min.) |
|
|
|
|
17.00 -17.25 |
K. Matsumoto |
17.00 -17.15 |
A. Canete |
|
4-dimensional
Kaehlerian Manifolds (25 min.) |
Least-perimeter partitions of the disk (15 min.) |
|
17.35 - 18.00 |
J. Itoh |
|
|
|
On the cut loci
of generalized quadratic surfaces (25 min.) |
17.20 - 18.05 |
Reserve |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|