Uskutečněné přednášky v ZS 2018/19



Eyen SE: A window into the world of biomolecular nanomachines

Mgr. Lukáš Maršálek

Abstrakt: 3D cryo-electron microscopy enables us to determine a high-resolution native structure of biological macromolecules (proteins, nucleid acids, viruses, etc.). In the last couple of years, it has become an indispensable tool for understanding the chemical processes of life as well as development of new potent drugs. It has been used in a wide variety of scenarios ranging from understanding of Alzheimer's disease to developing new anti-cancer treatments. Its significance is underpinned by awarding 2017 Nobel Price for Chemistry to the founders of the field.
A key principle behind cryo-electron microscopy is to illuminate a shock-frozen laboratory sample with a low-dose electron beam. Challenge on its own, it is only a beginning, as an interpretable 3D image has to be computationally assembled from these highly noisy measurements. The lecture will introduce the corresponding discrete inverse problems, applications of Fourier transform in electron optics and practical computational considerations.

O přednášejícím: Lukáš Maršálek graduated from MFF UK in Software Systems, leaving afterwards for Saarland University in Germany to do basic research in computational radiation simulation, followed by industrial research in cryoEM. In 2013 he co-founded Eyen SE in Prague and serves as its CEO since 2016.






Sociální singularita 21

Mgr. Karel Janeček, Ph.D., MBA

Abstrakt: Žijeme v naprosto jedinečné době historie lidstva, avšak čelíme také hrozbám schopným zničit naši existenci. Aby se tak nestalo, musí dojít ke globální společenské změně. Karel Janeček věří, že tato globální změna, jím nazvaná “sociální singularita”, nastane velmi brzy. K dosažení úspěšné sociální singularity je důležité, abychom se naučili lépe komunikovat, spolupracovat a důvěřovat si, protože většina konfliktů vyplývá z předsudků a následných nedorozumění. Pro následující roky je tedy klíčové, aby co nejvíce lidí přijalo svůj díl zodpovědnosti a byli aktivnější. Jedna z možností je využití internetu formou sociálních her za účelem zvýšení transparentnosti a zveřejňování objektivních informací týkajících se veřejných problémů.
Tato přednáška si klade za cíl motivovat a inspirovat publikum k dosažení sociální singularity ve 21. století.

O přednášejícím: Karel Janeček je matematik, vizionář, filantrop a autor volebního systému Janečkova metoda (dříve Demokracie 21) a projektu Prezident 21. Teorii pravděpodobnosti a stochastickou analýzu studoval na MFF UK a na Carnegie Mellon University v USA. Založil společnost RSJ, která je celosvětově největším tvůrcem trhu na derivátových burzách v Chicagu a Londýně. Finančně podporuje vědecký výzkum a aktivity proti korupci.







Warhorse Studios: Problémy otevřeného světa v Kingdom Come: Deliverance

Ing. Petr Smrček

Abstrakt: RPG hry s otevřeným světem patří mezi ty nejsložitější a na vývoj nejnáročnější hry vůbec. Kingdom Come: Deliverance se navíc snaží o co nejvěrnější simulaci reálného světa – Českého království v r. 1403. Také hráči umožňuje řešit úlohy svobodněji a vícero způsoby, což ovšem znamená i jisté komplikace pro vývojáře.
Na přednášce se dozvíte, jakým způsobem svět v KC:D funguje a co všechno pro to museli vývojáři udělat. Konkrétně si ukážeme, jak se rozhodují tzv. non-player characters, jak si složitým světem hledají cestu a jak reagují na hráče v závislosti na jeho chování a atributech. Podíváme se na možnosti a omezení, které programátor počítačové hry má a na kompromisy, které z toho plynou. Nakonec si poodhalíme některé zajímavé a často nenápadné problémy, které bylo třeba v KC:D vyřešit.

O přednášejícím: Petr Smrček studoval Softwarové Inženýrství na FEL ČVUT a Computer science na Baylor University v Texasu. V současné době vyvíjí umělou inteligenci pro počítačovou hru Kingdom Come: Deliverance. Zejména se podílí na skriptovacím jazyku pro rozhodování, optimalizaci světa a soubojovém pohybu nepřátel.

Prezentace v PDF






PTT Software: jak se plánuje MHD

Ing. Jaromír Šulc

Abstrakt: Organizace městské hromadné dopravy je velmi komplexní činnost, pod kterou spadá plánování linek, jízdních řádů, vytížení vozidel i pracovní rozpis řidičů. Není snadné dát vše dohromady tak, aby celek fungoval optimálně a přitom každé zpoždění či výpadek nezpůsobily totální chaos.
Na přednášce se podíváme na obecný proces všech činností, které dnes dopravní podnik provozující MHD musí udělat, aby autobusy každé ráno vůbec vyjely. Dále co musí všechno udělat, aby o svém provozu dokázal informovat cestující. U části procesů si ukážeme, jak se dají matematicky popsat a algoritmicky řešit, jak musí vypadat vstupní data, aby tato automatizace vůbec byla možná a jak s daty pracovat, aby zbytečně nespadala do kategorie "big data". Dle zájmu posluchačů se dotkneme teorie grafů, genetických algoritmů nebo lineárního programování.

O přednášejícím: Jaromír Šulc vystudoval dopravní fakultu pardubické univerzity. Věnuje se aplikované matematice v podobě vývoje algoritmů pro software pro veřejnou dopravu.

Prezentace v PDF






Warhorse Studios: Hudba, která hýbe světem

doc. Ing. Adam Sporka, Ph.D.

Abstrakt: Stejně jako u filmů, tak i u videoher je velmi důležitou složkou hudba. Podkresluje situaci, vytváří atmosféru a výrazně ovlivňuje celkový zážitek hráče. Aby byl výsledek uspokojivý, je potřeba propojit dva značně odlišné světy: programátorů a hudebníků.
Na přednášce se dozvíte, jak vzniká soundtrack k videohře, jaké druhy hudby se v něm kombinují a proč a v neposlední řadě také jaká logika řídí adaptaci hudebního podkresu vzhledem k vývoji situace ve hře (adaptivní hudba).

O přednášejícím: Adam Sporka studoval počítačovou grafiku a HCI na FEL ČVUT. Zaměřuje se na techniky adaptivní hudby ve hrách a dalších multimédiích. Jeho největším projektem v této oblasti byla adaptivní hudba v počítačové hře Kingdom Come: Deliverance, kterou realizoval ve spolupráci s hudebním skladatelem Janem Valtou.

Prezentace v PDF
Záznam z této přednášky nebyl kvůli autorským právům pořízen.




EY: Modelování kreditního rizika

Jaroslav Kačmár, M.A.

Abstrakt: Každá finanční instituce (banka, pojišťovna, fond) je jako věřitel vystavena tzv. kreditnímu riziku. To je riziko vyplývající z neschopnosti nebo neochoty protistrany splatit své závazky, nejčastěji bankovní úvěr. Aby nebylo ohroženo zdraví a připadně sama existence banky, je potřeba kreditní riziko předpovídat. Při tvorbě příslušných modelů je přitom nutné vyhovět i mnoha regulatorním podmínkám stanoveným Evropskou centrální bankou, která se tímto snaží předcházet systémovým problémům ve finančním sektoru.
Na přednášce se dozvíte, jak a pomocí jakých nástrojů se kredit riskové modely vyvíjí a také jak vypadají modely nejčastěji používané ve finančních institucích (IRB, PD, EAD, LGD, ELBE a další). Ukážeme si principy vývoje modelů a manipulace s daty, včetně metod a nástrojů pro jejich validaci.

O přednášejícím: Jaroslav Kačmár vystudoval ekonomii a finanční matematiku na Komenského univerzitě v Bratislavě a ekonomii na CERGE-EI v Praze. Věnuje se kreditnímu riziku především z pohledu evropské regulatoriky. Specializuje se na vývoj a validaci riskových modelů.

Prezentace v PDF