Informace o semináři

O čem je seminář MPN?

Seminář Matematické problémy nematematiků je cyklus přednášek, které ukazují matematiku v nejrůznějších aplikacích. Jedná se o společný předmět matematické sekce MFF UK a katedry matematiky FJFI ČVUT. Jako přednášející jsou zváni odborníci z firem či akademici se zkušenostmi z praxe. Hlavním cílem je doplňovat teoreticky zaměřenou výuku sledováním aktuálních trendů v aplikované matematice, seznamovat studenty s možnostmi jejich uplatnění a poskytovat inspiraci pro jejich další profesní zaměření. Ze strany firem jsou běžné nabídky stáží, brigád a vedení aplikovaných bakalářských a diplomových prací.

Většinu posluchačů semináře tvoří studenti ze všech ročníků a matematických oborů MFF UK. Nicméně s rostoucí návštěvností přednášek mezi sebou stále častěji vítáme také vyučující, akademiky, studenty jiných škol i širší odbornou veřejnost. Pro velký zájem ze strany studentů i vedení FJFI otevíráme od ZS 2018/2019 seminář i jako předmět pod FJFI.

Další podrobnosti naleznete v sekci pro přednášející nebo pro studenty.

Kdy a kde seminář probíhá?

V zimním semestru 2018/2019 bude seminář probíhat každou druhou středu v čase 17:30 - 19:00 v posluchárně K1 karlínské budovy MFF UK (Sokolovská 83, Praha 8 - mapa). První přednáška bude 10. října, šestá a poslední 19. prosince.

Líbí se Vám náš seminář? Máte nějaké návrhy na zlepšení? Zajímalo by Vás nějaké téma? Navštivte naši stránku na FB a napište nám svůj názor!

Záznamy z přednášek

Od letního semestru 2017/2018 zveřejňujeme záznamy z přednášek na našem YouTube kanálu.

Co znamená logo semináře?

Dozvíte se na této stránce.

Napsali o nás

Na serveru www.matfyz.cz vyšlo několik článků o semináři MPN. Základní informace o semináři lze najít v článku Matematické problémy nematematiků v sérii přednášek. O přednášce J. Vybírala (Katedra matematické analýzy MFF UK) na téma Využití l1-optimalizace ve fyzice pevných látek a bionformatice vznikl článek Aplikované matematiky zajímají reálné problémy. Z přednášky Andrey Hlaváček ze ŠKODY AUTO byl sepsán článek Využití matematických simulací ve vývoji motorů ŠKODA AUTO. Na téma umělé inteligence a o tom Jak naučit počítač, aby rozuměl lidskému jazyku hovořil na semináři Michal Bída z IBM. O tom, jak v praxi Nejlepší řešení bývá to nejjednodušší, vyprávěl Ondřej Komenda, zakladatel společnosti InSophy. Shrnutí dalších přednášek připravujeme.

Partneři semináře

Financování semináře

Seminář Matematické problémy nematematiků probíhá pod záštitou projektu Zvýšení kvality vzdělávání na UK a jeho relevance pro potřeby trhu práce, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_015/0002362.