Kokrháč/Kotel/Kesselkoppe. Pohled z Kamence Hydronet.cz

Měření a kamery ze západních Krkonoš a jejich podhůří za posledních 48 hodin. Obnova stránky po pěti minutách.

Obrázek níže ukazuje online záběr panoramatu Kokrháče a Lysé hory, fotografovaný od horní stanice vleku z Jablonečku na Kamenec, poblíž Vysokého nad Jizerou. Záběr, na který se právě díváte, byl pořízen 01.02.2007 14:10. Poklepnutím na něj ho dostanete ve větším formátu. Snímek přímo z vrcholu Lysé hory je zde a stanice na Vrbatově boudě má svoji stránku tady. Paralelní stránka Kamence se obnovuje i při výpadcích spojení z Lysé hory. Osou teto krajiny je reka Jizera, podivejte se online do jejiho udoli a koryta v Korenove, asi 7 km severne od Kamence. Hrozi mu zatopeni prehradou ve Vilemove.

foto

Můžete se také podívat, pro srovnání resp. za účelem krátkodobé predikce počasí, na galerii kamery, snimajici pohled z Lyse hory na aktuální povetrnostni situaci u sousedů na severozápadě. Viz nasi stanici na Jizerce, kde při západním, oceánském proudění bude většinou pršet či sněžit o něco dříve, než v Krkonoších. Nebo se podivejte na řeku Jizeru do nedalekého (10 km) podhůří, do Železného Brodu. Informaci o pocasi ve Vysokem nad Jizerou najdete zde. Predpoved pocasi pro region je na tomto meteogramu.

Dnešní obrázkovou historii kamery Kamence najdete na stránce Denní galerie Kamence. Galerii snímků za poslední hodinu viz také na stránce Hodinová galerie Kamence. Pozor při otvírání galerií (mají značný objem) jste li připojeni přes modem s pomalým připojením. Poklepnutím na zmenšené obrázky dostanete záběr v nejlepším rozlišení. Starší galerie zatím pro nedostatek místa nevystavujeme. Ze cca 300 000 snímků udělaných (od srpna 2004) stávající kamerou však mnohé snímky stojí za prohlédnutí i po čase. Z poslední doby viz například impozantní podvečerní osvětlení hřebene Kokrháče ze dne 27.11 kolem čtvrté hodiny (15.00 UTC) odpoledne, kdy těsně před svým západem vysvitlo na pár minut slunce a, b, c.

Upozornění

Obnovování této stránky je závislé na fungování přenosu dat z naší stanice na Lysé hoře. Pokud nastanou problémy (spojení WiFi z Lysé hory bude snad do zimy 2005/6 zdokonaleno) je možno přesto uvidět nové snímky a data z podhůří (a středních horských poloh) na zmíněné stránce Kamence. Tahle druhá stránka bude postupně obsahovat i více údajů z podhůří, a blízkých Jizerských hor.

Uváděná data a jejich včasné objevení se na internetu, fungování resp. i budoucí existence stanic a spojení z nich apod. jsou bez jakékoliv záruky. Jde o experimentální měření, konaná na vlastní náklady členů sdružení Hydronet.cz. Umístění měřidel není vždy úplně standardní, více o nich viz v "detailech stanic" popsaných na této připravované stránce. Typická chyba například adjustace teploměrů by neměla převýšit 0.1 stupně. Na druhe strane - umisteni teplomeru neni vzdy optimalni v prubehu dne a roku. Jsou tedy obdobi (dopoledne na Certaku, odpoledne na Vrbatce apod.) kdy na teplomery sviti i prime slunce - a jejich udaje je nutno brat s velikou rezervou. Spolehlivejsi jsou vsechna tato data v noci a pri zatazene obloze resp. silnejsim vetru. Uvítáme jakékoliv reakce a náměty na diskusní stránce Hydronetu.cz.

Popis obrázku z Kamence

Poznámka. V zimě mezi 18-21 hodinou vidíme na snímku osvětlený záběr z nočního lyžování na Kamenci. Více informace viz zde.

Záběr, který vidíte (pokud není zrovna tma, mlha a kamera i spojení funguje - v opačném případě se koukněte, pro lepší orientaci v tomto textu, třeba sem) začíná vlevo dole v údolí Jizery bílou továrnou Darre. (Dříve Železnobrodské sklo, a ještě mnohem dříve přádelna firmy Liebig, jedna z mnohých v tomto kraji.) Výška hladiny Jizery (jejíž koryto je vidět napravo od továrny) dole v Jablonečku je asi 440 m n m. V horní části levého okraje obrazu vidime louky u vleku na Studenov (Rokytnice nad Jizerou), které na nejnižším místě hřebínku ohraničuje chata Spolana 930 m n m. Záběr kamery začíná zleva zhruba na 15 stupních ssv směru, těsně napravo od Janovy skály 1000 m n m poblíž Ćerťáku nad Harrachovem. Za Studenovem vidíme, již na pohraničním hřebenu, výrazný vrch jmenujici se též Kamenec 1238 m n m, přecházející napravo v Luboch (fotografie z 16.1.2005, ten den bylo v Praze +16 C) na polských mapách označovaný též jako Kamiennik) 1300 m n m. Za Lubochem zastiňuje výhled na pohraniční hřeben se Szrenicou (Reiftraeger) hřeben Plešivce 1209 m n m pokračující sedlem Zadní Plech 1200 m n m. Vnitrozemský, český hřeben dále napravo pokračuje Lysou horou 1344 m n m. Dobře vidíme modrou sjezdovku zleva, dále průsek lanovky na Lysou horu (horni stanice, kde měříme, má 1312 m n m) a červenou sjezdovku zprava. Před sjezdovkami vidíme zleva rozložitý vrch Stráž (s hotelem Stráž napravo) zastiňující nám pohled na Rokytnici i na Horní Domky na jejím okraji, směrem k Lysé hoře.

Kokrháč - Kotel, nejvyšší viditelný bod našeho záběru (fotografie je z 22.3.2005) má 1435 m n m. (Sněžné jámy a Vysoké Kolo 1500 m n m, které jsou schovány spolu s Labskou loukou za Lysou horou, nevidíme.) Dobře je vidět charakteristický přechod do Kotelních jam pod vrcholem. Tahle nezaměnitelná silueta je vidět při vhodném počasí někdy už za Prahou, jedete li po silnici č. 10 směrem na Liberec a Krkonoše. (Samotné Kotelní jámy jsou pak vidět, díváte li se více od jihu, třeba od Benecka.) Napravo od Kotle je Zlaté návrší s Vrbatovou boudou, pod ním ještě více napravo Vlčí hřeben. Záběr pod hřebenem končí osadou Františkovem a údolím v Buřanech, nad nimž vede silnice z Horni Rokytnice na Rezek, do Vítkovic a Jilemnice. Úplně napravo jsou pak svahy osady Hejlova. Nalevo pod Kotlem vidíme lučni enklávu Dvoraček. Vleky v popředí obrázku na Kamenci ústí dva, novější Poma je vpravo od kiosku pro lyžaře. Za zády zleva máme Vysoké nad Jizerou, zprava pak obec Tříč. Harrachov a Nový Svět jsou schovány za horou Čerťákem za levým okrajem obrázku, Špindlerův Mlýn v údolí Labe za pravým okrajem, kde bychom při širokoúhlejším záběru uviděli i Luční horu 1550 m n m (zakrývající z této strany Sněžku 1603 m n m) a další vrcholy Krkonoš.

Celkové výškové rozpětí záběru je 440 m n m - 1435 m n m, tedy 995 metru. Naše kamera je umistěna ve výši cca 690 m n m. Měříme teplotu a vlhkost jednak přímo zde na Kamenci, dále pak v Příchovicích, 6 km na severozápad, nedaleko tamějšího kostela v poloze podobné (při zatažené obloze) svahům Studenova, v Držkově, 7 km na západ od Vysokého - a především na horní stanici lanovky na Lysé hoře, 9 km od Kamence. Tam je umístěna i naše další kamera. Doporučujeme tedy shlédnout i její aktuální záběr , nebo její velkou celodenní galerii. Pozor, u galerie jde opět o značně veliký soubor. Ve dnech s celodenní mlhou či při výpadku spojení doporučujeme raději podívat se na archivy fotek z Kamence resp. Lysé hory. (Tyto stránky jsou v přípravě. Viz ukázku z Lysé hory, nebo výše již zmíněný záběr z Kamence a další snímky zmíněné na stránce vzkazů.)

Poděkování

Děkujeme vedení Spartaku Rokytnice za velkou vstřícnost k naší prosbě instalovat měřidla a počítač na horní stanici lanovky z Rokytnice na Lysou horu. Děkujeme správci této lanovky panu A. Hanuljakovi za jeho ochotu a pomoc při stavbě stanice na tomto velmi exponovaném, exkluzivním místě.

Děkujeme Městskému úřadu v Jablonci nad Jizerou, majiteli objektu u horní stanice vleku na Kamenci, za možnost, zprostředkovanou nám panem ing. Exnerem, umístit naši kameru na tomto místě s krásným výhledem.

Za zprostředkování bezplatného přenosu obrázků a dat z Kamence děkujeme firmě Mikroservis Semily, jmenovitě panu M. Patkovi.

Za bezplatný přenos obrázků a dat z Lysé hory přes jejich přístupový bod v Rokytnici nad Jizerou děkujeme panu M. Jujnovičovi a jeho firmě Netair z Jablonce nad Jizerou.

Děkujeme Matematicko-fyzikální fakultě UK za poskytnuté počítačové zázemí a připojení v budově MFF UK v Praze - Karlíně.

Měření z okolí Kamence

Teploty Kamenec 690 m n m - Lysa hora 1315 m n m - Vrbatova bouda 1400 m n m. Viz tez podrobny hrebenovy graf vlhkosti (samostatne pro Vrbatku viz zde) spolecne s teplotami.


teploty

Naměřená data níže jsou z dalsich lokalit v okolnich horach. Dlouhodoby, 14 denni zaznam teplot z Lyse hory viz zde.
První a druhý graf zobrazuje teploty a vlhkost na Lyse hoře v 1315 m n m, za posledních 48 hodin:


teploty

vlhkost

Teploty v prvnim grafu jsou ze třech různých teploměrů na stanici Lysá hora 1315. Druhy graf zobrazuje teplotu spolecne s vlhkosti tamtez. Nasleduje graf teplot a vlhkosti na Certaku 1020 m n m, a teplot spolecne s Prichovicemi 810 m n m. Více informace o vsech techto i dalších meřidlech viz na budoucí stránce detaily stanice, na diskusní stránce Hydronetu či na stránce vzkazů. Různé barvy grafu vlhkosti odlišují jednotlivé dny. Konstantnost (100%) údaje vlhkosti obvykle znamená, že na hřebenech je, či v posledních hodinách většinou byla, mlha. (To nevylučuje občasná vyjasnění.) Naopak, neobvykle nízká vlhkost (až 15%, a to i v noci) bývá při inverzích. Údaj u 48 hodiny - tedy na konci tabulky - označuje současný stav (v době poslední obnovy stránky), údaj u číslice 45 resp. 40 stav před 3 resp. 8 hodinami apod.

teplota a vlhkost na Certaku



Teploty za poslednich 48 hodin Certak 1020 m n m - Prichovice 810 m n m

teplota Certak a Prichovice


Srovnejte s teplotami měřenými v nižších polohách a zobrazenými na dalších grafech: Následující trojgraf kombinuje teplotní údaje naměřené na Lysé hoře 1315 m n m, v Příchovicích 831 m n m, a v Držkově 510 m n m. Jeho "podhorskou" alternativu, zahrnující i měření přímo z Kamence viz také na samostatné stránce Jizerka-Příchovice-Kamenec. Na posledních obrázcích vidíte pak dvouhodinové detailní průběhy měření z Lysé hory (všechny tři teploměry a vlhkoměr) a spolu s Kamencem (teploměr a vlhkoměr):

teploty

Tlak 48 hodin, Lysa hora 1315 m n m a Zelezny Brod 270 n m m, vzdalenost obou lokalit 22 km:

tlak

Trend posledních dvou hodin v detailu, teplota a vlhkost Lysá hora 1315 m n m, versus Kamenec 695 m n m :

dvojhodinovka_teplot

dvojhodinovka_vlhkost


[CNW:Counter] Valid HTML 4.01!
© Zeman a Zahradník
Vytvořeno 17. 9. 2004, poslední změna 10.1.2006